لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۵

نگاهی به روزنامه های جهان: تنش های داخلی و بین المللی دولت احمدی نژاد


کشتی الوند از ناوگان دریایی جمهوری اسلامی زمستان گذشته در بندر لاذقیه سوریه لنگر انداخت.
کشتی الوند از ناوگان دریایی جمهوری اسلامی زمستان گذشته در بندر لاذقیه سوریه لنگر انداخت.

روزنامه پولیتیکو از طرح جمهوری اسلامی ایران برای اعزام کشتی های نظامی به سواحل آمریکا در اقیانوس اطلس خبر داده و نوشته است جدول زمانی یا جزئیات بیشتری از آنچه که فرمانده نیروی دریایی ایران "حضور قدرتمند" در اقیانوس اطلس می خواند منتشر نشده است. پولیتیکو می نویسد چنین حرکتی بی شک موجب بالاگرفتن هر چه بیشتر تنش ها میان دو کشور خواهد شد. دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی گفته است ایران در نظر دارد در آبهای بین المللی حضور گسترده ای داشته باشد؛ و همانطور که قدرتهای استکباری در نزدیکی مرزهای آبی ما حضور دارند؛ ما هم در نزدیکی مرزهای آمریکا حضور قدرتمندی خواهیم داشت.

نشریه اینترنتی آسیا تایمز گفتگویی با علی اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی را منتشر کرده که در جریان شرکت هیأت ایرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است. آقای صالحی در این مصاحبه گفت با مسئول سیاست حارجی اتحادیه اروپا درباره نشست بعدی پنج بعلاوه یک - موسوم به گروه ایران شش - به توافق هایی رسیده ایم؛ و مسأله تبادل سوخت را هم بار دیگر در نظر گرفته ایم. وی اولویتهای سیاست خارجی ایران را مصون نگاه داشتن مرزها؛ حل اختلافات و برقراری بهترین روابط با همسایگان خواند و گفت روابط با ترکیه و عربستان سعودی برای ایران حائز اهمیت است.

در همین حال، عرب تایمز چاپ کویت، می نویسد بحرین با برگزاری انتخابات پارلمانی توانست جلوی نقشه ایران برای برهم زدن ثبات آن کشور را بگیرد. این روزنامه می نویسد با اشاره به دخالت های تهران در اوضاع بحرین می نویسد این انتخابات با دوره های پیش فرق داشت؛ چون هویت کسانی را، که در ماههای اخیر سعی می کردند بر تصمیم رأی دهندگان بحرینی کنترل داشته باشند – و نقشه های مخرب خود را در منطقه به اجرا بگذارند - افشا کرد.

و فایننشال تایمز با انتشار خبر استعفای مدیر کل بانک ملی ایران نوشته است رسوایی این اختلاس سه میلیارد دلاری، و کناره گیری رئیس بزرگترین بانک دولتی ایران، دولت احمدی نژاد را تحت فشارهای بیشتری گذاشته است. هر چند محمدرضا خاوری در نامه ای به وزیر دارایی ایران نوشته است هر چند بانک ملی مستقیما در این پدیده شوم دست نداشته است، تنها برای احترام به افکار عمومی استعفا می دهم.

این در حالی است که روزنامه های انگلیسی زبان چاپ ایران ساعتی پیش به نقل از مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات، از فرار محمدرضا خاوری به کانادا خبر دادند.

XS
SM
MD
LG