لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

نگاهی به روزنامه های جهان: موافقان و مخالفان طرح درخواست استقلال فلسطین


سخنرانی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در حمایت از فلسطینیان - آنکارا، تابستان 2011
سخنرانی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در حمایت از فلسطینیان - آنکارا، تابستان 2011


در مقاله ای در نیویورک تایمز با عنوان ترکیه، حلال معمای دنیای عرب، آنتونی شدید با اشاره به پشتیبانی ترکیه از درخواست شناسایی فلسطین در سازمان ملل متحد نوشته است تا چندی پیش، سیاست خارجی ترکیه به مسأله قبرس محدود می شد. اما در پی تغییر و تحولات اخیر در خاورمیانه، نخست وزیر ترکیه به یکی از محبوبترین چهره های منطقه تبدیل شده؛ وزیر خارجه اش نظم نوین خاورمیانه را طراحی می کند؛ و مقامات ترکیه با ایستادن در کنار تحولات دنیای عرب، کاری را می کنند که دولت پرزیدنت اوباما از انجام آن قاصر بود. نویسنده مقاله ادامه می دهد که البته سیاست خارجی آقای اردوغان بی نقص نبوده؛ اما در دنیای پر تلاطم عرب، در شرایطی است که ایالات متحده از منطقه عقب نشینی کرده؛ سیاست اروپا کارایی اش را از دست داده؛ و قدرت های منطقه ای مثل اسرائیل و ایران هر یک درگیر مشکلات داخلی و خارجی خویش هستند، ترکیه با ایستادن در کنار کشورهای انقلابی عرب، سعی دارد خلاء قدرت را در منطقه پر کند.
نشریه انگلیسی زبان گلف نیوز چاپ دوبی نوشته است نیجریه در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت، رسماً به نفع کشور فلسطین رأی خواهد داد. گلف نیوز به نقل از وزیر خارجه حکومت خودگردان فلسطینی می نویسد همتای نیجریه ای اش شخصاً این موضوع را با وی در میان گذاشته است. نیجریه امسال یکی از ده عضو غیردائم شورای امنیت است؛ و با رأی مثبت آن کشور تعداد آرای فلسطینیان در شورا را به نه رای خواهد رساند.
و روزنامه عرب نیوز چاپ ریاض از پشتیبانی عربستان سعودی از درخواست کشور شدن فلسطین در سازمان ملل خبر داده است.
اما جروزالم پست به نقل از مایکل اورن سفیر اسرائیل در واشنگتن، تصمیم محمود عباس برای اعلام استقلال یکجانبه فلسطین را سد راه پیشبرد صلح خاورمیانه خوانده و می نویسد پذیرش این درخواست تمام دستاوردهای کنفرانس اسلو برای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را به خطر خواهد انداخت.


XS
SM
MD
LG