لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

نگاهی به روزنامه های جهان: مدافعان حقوق مردم در ایران، بدون دلیل بازداشت و زندانی می شوند


بازداشت وکلای مدافع مردم در ایران: ترازوی عدالت در جمهوری اسلامی از کار افتاده است؟
بازداشت وکلای مدافع مردم در ایران: ترازوی عدالت در جمهوری اسلامی از کار افتاده است؟

وال استریت جورنال در مقاله ای با اشاره به دستگیری عبدالفتاح سلطانی وکیل سرشناس حقوق بشر نوشته است مقامات جمهوری اسلامی گاهی برای بازداشت افراد اتهامی عنوان می کنند؛ ولی گاهی زحمت وارد آوردن اتهام را هم به خود نمی دهند. این روزنامه با اشاره به این که عبدالفتاح سلطانی از سال ۲۰۰۵ به این سو سه بار بازداشت شده است می نویسد دستگیری آقای سلطانی ادامه شیوه ناپسندی است که از دیرباز در جمهوری اسلامی ایران جا افتاده است. در ماههای اخیر دهها وکیل ایرانی بازداشت یا زندانی شده اند. در مورد آقای سلطانی مشخص است که تنها جرم او دفاع از حقوق اقلیت بهایی است که در ایران مورد تعقیب و آزار قرار دارند. وی در شهریور ماه در حالی بازداشت شد که خود را برای دفاع از چند زندانی بهایی آماده می کرد وال استریت جورنال می نویسد رئیس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در نیویورک با آب و تاب فراوان از آزادکردن دو کوهنورد آمریکایی به نشانه حسن نیت داد سخن داد. اما یادمان باشد که واقعیت رژیم حاکم بر ایران محروم کردن اقلیت های مذهبی از تحصیلات؛ و غل و زنجیر برای فعالان حقوق بشر است – و حتی وکلای این زندانیان خود به وکیل نیاز دارند.

دیلی تلگراف چاپ لندن نوشته است احمدی نژاد پس از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، که عده زیادی به نشانه اعتراض، سالن را ترک کردند، در مصاحبه ای گفت به عنوان یک مهندس می توانم بگویم که غیرممکن است اصابت دو هواپیما به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک باعث فروریختن آنها شده باشد؛ به نوشته این روزنامه احمدی نژاد ادعا می کند که عامل فرریختن برجها یک انفجار برنامه ریزی شده بود؛ و کم مانده بود که بگوید آمریکا این فاجعه را به راه انداخته است. اما گفت پرسش هایی هست که دنیا باید به آنها جواب بدهد.

روزنامه کانادایی کرونیکل هرالد نوشته است مقامات جمهوری اسلامی همواره آمریکا، بریتانیا و اسرائیل به دست داشتن در ترور دانشمندان اتمی ایران متهم می کنند. بریتانیا و اسرائیل در برابر این اتهامات سکوت کرده اند؛ اما ایالات متحده نقش داشتن در ترورها را تکذیب کرده است. این روزنامه به نقل از یک عضو پیشین وزارت خارجه آمریکا می نویسد واشنگتن آشکارا تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران را تشدید می کند؛ اما تردیدی نیست که پشت پرده هم در هدف ایران برای دستیابی به بمب اتمی کارشکنی می کند.

XS
SM
MD
LG