لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

آزادی دو کوهنورد آمریکایی از دیدگاه مطبوعات غرب


شین باوتر و جاش فتال امروز پس از آزادی از زندان، از طریق عمان راهی آمریکا شدند.
شین باوتر و جاش فتال امروز پس از آزادی از زندان، از طریق عمان راهی آمریکا شدند.

روزنامه لوموند با انتشار خبر آزادی دو کوهنورد آمریکایی نوشته است بعد از تأیید و تکذیب های هفته گذشته مقامات ایران درباره آزادی یا ادامه حبس شین باوئر و جاش فتال، قوه قضائیه ایران بالاخره امروز به بیم و امیدها پایان داد؛ و با اعلام آزادیِ به قید وثیقهء دو آمریکایی گفت این دو نفر به سفارت سوئیس در تهران تحویل داده می شوند.

سن فرانسیسکو کرونیکل می نویسد قوه قضائیه ایران آزادسازی دو تبعه آمریکایی را به تأخیر انداخت تا حرف احمدی نژاد را زمین بزند؛ این اتفاق یک بار دیگر عمق اختلافات درون حاکمیت ایران را آشکار کرد. وقتی احمدی نژاد گفت کوهنوردان آمریکایی آزاد می شوند، مقامات قضایی خبر را تکذیب کردند تا ثابت کنند که او حق اظهار نظر در امور قوه قضاییه را ندارد.

نیویورک تایمز واکنش قوه قضائیه به گفته های رئیس جمهوری را سرزنش آشکار احمدی نژاد توسط جناح محافظه کار وابسته به رهبری ایران خوانده است.

در ستون نظرات جروزالم پست آمده است در شرایطی که خاورمیانه دچار تغییر و تحولات زیادی شده است، خطر سلاح های هسته ای در دست دولت های بی ثبات و نوپا را نباید دستکم گرفت. نویسنده مقاله همچنین پیشنهاد می کند که شرکت کنندگان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، همچون سال گذشته، هنگام شروع سخنرانی احمدی نژاد جلسه را ترک کنند.

و نیویورک پست مقاله ای دارد با عنوان مبارزه برای احقاق حقوق. در مقاله آمده است همه جوانب حقوق بشر از مدافعان سرسخت حقوق بشر گرفته تا مبارزان آزادیخواه و دموکراسی طلب خاورمیانه تا بازماندگان نسل کشی، قربانیان شکنجه و حتی دیکتاتورها و رهبران خودکامه این هفته در شهر نیویورک گردهم می آیند. در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، کنفرانس دوربان ۳ برای حقوق بشر، هم میزبان زندانیان سیاسی ایران، و زندانیان اردوگاههای کار اجباری کره شمالی است و هم رهبران ایران و کره شمالی. مجمع عمومی سازمان ملل صحنه مبارزه برای به دست آوردن حقوق است؛ مسلماً نشست دوربان ۳ احمدی نژاد را تطهیر نخواهد کرد؛ اما در عین حال نخواهد توانست راهی برای جلوگیری از نقض حقوق بشر پیدا کند.

XS
SM
MD
LG