لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

اظهارات ضد و نقیض مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره آزادی دو کوهنورد آمریکایی


محمود احمدی نژاد در مصاحبه ای وعده داد دو کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران به زودی آزاد می شوند.
محمود احمدی نژاد در مصاحبه ای وعده داد دو کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران به زودی آزاد می شوند.

واشنگتن پست متن مصاحبه سردبیر ارشد این روزنامه با محمود احمدی نژاد در مورد وضعیت دو کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران را منتشر کرده است. در این مصاحبه، که روز دوشنبه در تهران انجام شد، رئیس جمهوری اسلامی اشاره کرده است که دارد کمک می کند تا ترتیب آزادی و بازگشت شین باوئر و جاش فتال به آمریکا در یکی دو روز آینده داده شود. احمدی نژاد آزادکردن دو زندانی آمریکایی را حرکتی انساندوستانه و یکجانبه خوانده که با تلاش زیاد مسئولان جمهوری اسلامی دارد به ثمر می رسد.

اما در صفحه دیگری در همین روزنامه می خوانیم که قوه قضائیه اظهارات رئیس جمهوری اسلامی در مورد عفو و آزادی دو کوهنورد آمریکایی را تکذیب کرده است. بیانیه قوه قضائیه تجدید نظر در پرونده این دو آمریکایی را تأیید می کند، اما می گوید تنها منبع معتبر اطلاع رسانی در این باره قوه قضائیه است.

این در حالی است که لوموند می نویسد وکیل دو کوهنورد آمریکایی رسماً از تصمیم مقامهای قوه قضاییه به آزادی آن دو خبردار شده است.

نیویورک تایمز نوشته است چند روز مانده به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رئیس جمهوری اسلامی بار دیگر از رسانه ها برای حمله به سیاست های آمریکا استفاده کرده؛ و گفته است ایران در اقدامی انساندوستانه دو آمریکایی زندانی را آزاد می کند؛ اما آیا این کار مشکل آمریکا با ایران را حل می کند؟ این روزنامه با اشاره به مصاحبه محمود احمدی نژآد با شبکه خبری ان بی سی و واشنگتن پست می نویسد حملات رعدآسای رسانه ای برای آقای احمدی نژاد به صورت رسم و آیینی درآمده که باید همزمان با نشست سالانه مجمع عمومی اجرا شود.

روزنامه گاردین نوشته است رئیس جمهوری اسلامی با وعده آزاد کردن دو کوهنورد آمریکایی؛ و پیشنهاد دور جدیدی از گفتگوها بر سر برنامه اتمی اش می خواهد در آستانه سفر به نیویورک وشرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، تنش ها با جامعه بین المللی را اندکی فرو بنشاند.

XS
SM
MD
LG