لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۷

نگاهی به مطبوعات جهان


گفتگوی محمود عباس با فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه بر سر درخواست استقلال فلسطین از سازمان ملل، رام الله-۷ سپتامبر
گفتگوی محمود عباس با فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه بر سر درخواست استقلال فلسطین از سازمان ملل، رام الله-۷ سپتامبر

هفته نامه ترکیش ویکلی خبر داده است که پیشاپیش نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد نمایندگان اتحادیه عرب روز چهارشنبه در قطر گردهم می آیند تا درخواست به رسمیت شناخته شدن استقلال کشور فلسطین به آن سازمان را به بحث بگذارند. ترکیش ویکلی به نقل از صائب عریقات مذاکره کننده فلسطینی، ارائه درخواست را تحولی مثبت در روند صلح خاورمیانه می داند. آقای عریقات گفته است هدف ما از درخواست پذیرش کشور فلسطین به عنوان عضو دائم در سازمان ملل؛ حفظ مرزهای سال ۱۹۶۷؛ و بیت المقدس به عنوان پایتخت، تنها این است که گزینه دو کشور فلسطین و اسرائیل در کنار هم، و روند صلح را حفظ کنیم.

دیلی تلگراف نوشته است ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، آینده اردن و فلسطین را قدرتمندتر از اسرائیل می داند. ملک عبدالله - یکی از آخرین متحدان اسرائیل در میان اعراب - می گوید با جنبش های مردمی در جهان عرب، اسرائیل هم پیمانان و دوستان عرب خود را از دست داده و در موقعیت دشواری قرار گرفته است. پادشاه اردن قویاً بر این باور است که به جای پذیرش فلسطینیان در کشور اردن باید از ایجاد کشور مستقل فلسطین حمایت کرد.

در ستون نظرات نیویورک تایمز آمده است تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل تنها راه حل پایدار برای حل مناقشه دیرینه آن دو است. نویسنده مقاله بهترین راه رسیدن به صلح و آشتی میان فلسطینیان با اسرائیل را مبادله زمین های مورد مناقشه می داند.

اما سرمقاله روزنامه کانادایی گلوب اند میل استقلال کشور فلسطین را راهی عملی برای صلح خاورمیانه نمی داند. این روزنامه از نظر یک نامزد رهبری حزب دموکرات کانادا در این باره که "کانادا باید در سازمان ملل به نفع فلسطین رأی دهد" انتقاد کرده و نوشته است نمی توان سرزمینی را بدون مرزهای تعیین شده بین المللی به رسمیت شناخت. وانگهی، مشخص نیست که آیا درخواست کشور شدن فلسطین به مجمع عمومی می رود - که تنها می تواند آن را به عضو "کشور ناظر و غیرعضو" بپذیرد - یا قرار است به شورای امنیت هم برود؛ چون این شورا می تواند در مورد عضویت دائم فلسطین تصمیم گیری کند.

XS
SM
MD
LG