لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

بازتاب حمله به سفارت اسرائیل در قاهره در روزنامه های جهان


حمله هزاران نفر از مردم مصر به ساختمان سفارت اسرائیل در قاهره، نهم سپتامبر ۲۰۱۱
حمله هزاران نفر از مردم مصر به ساختمان سفارت اسرائیل در قاهره، نهم سپتامبر ۲۰۱۱

روزنامه هاآرتص چاپ تل آویو به نقل از رسانه های دولتی ایران می نویسد تعدادی از اعضای مجلس شورای اسلامی با تمجید از حمله به سفارت اسرائیل در قاهره، حمایت کامل خود را از "غارت" سفارت توسط مسلمانان مصر اعلام کرده اند. به نوشته هاآرتص، هر چند دولت محمود احمدی نژاد نسبت به حمله به سفارت اسرائیل رسماً واکنشی نشان نداده، سیمای جمهوری اسلامی این رویداد را با آب و تاب فراوان پوشش خبری داده؛ و آن را تحول عمده جدیدی در خاورمیانه خوانده است.

فایننشال تایمز چاپ لندن نوشته است حمله به سفارت اسرائیل به مذاق رژیم اسلامی ایران بسیار خوش آمده: آن را با اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال۱۳۵۸مقایسه می کنند؛ و مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی از سفارت اسرائیل به عنوان "لانه جاسوسی" نام می برد.

روزنامه فرانسوی لیبراسیون می نویسد بیشتر مردم مصر با یادآوری جنگ های ۱۹۴۸؛ ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ اعراب و اسرائیل، از اسرائیل دل خوشی ندارند. اما در شرایط کنونی، حفظ روابط با ثبات با همسایه یهودی شان را به جنگ با آن کشور ترجیح می دهند. لیبراسیون می نویسد هجوم عده ای از مردم به سفارت اسرائیل، چهره مصرِ بعد از انقلاب را مخدوش کرد؛ این اقدام حتی می تواند به افزایش قدرت نظامیان در مصر بیانجامد.

نیویورک تایمز نوشته است در پی غارت سفارت اسرائیل در قاهره؛ اخراج سفیر اسرائیل از آنکارا؛ و درخواست فلسطیینان برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک کشور مستقل، اسرائیل احساس می کند در خاورمیانه به انزوا کشیده شده است. هجوم هزاران مصری به سفارت آن کشور یادآور واقعه اشغال سفارت آمریکا در تهران بعد از انقلاب اسلامی بود؛ تا جایی که سردبیر هآآرتص نوشت به نظر نمی رسد که پرچم اسرائیل در آینده نزدیک بار دیگر در سردر سفارت در مصر به اهتزاز درآید.

در همین حال، جروزالم پست می نویسد آقای نتانیاهو روز یکشنبه آشکارا اعلام کرد به رغم هجوم به سفارت اسرائیل، دولت خواهان آن است که سفارت آن کشور در قاهره هر چه سریعتر بازگشایی شود؛ و سفیر و کارکنان بدون اتلاف وقت به قاهره باز گردند؛ به نظر نخست وزیر اسرائیل هر چه این کار به درازا بکشد، فریاد مصریان برای جلوگیری از بازگشت سفیر به قاهره بلندتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG