لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

لیبی در روزنامه های جهان


شورای ملی انتقالی لیبی می گوید نیروهای قذافی سلاح های چینی را از طریق الجزایر دریافت می کردند
شورای ملی انتقالی لیبی می گوید نیروهای قذافی سلاح های چینی را از طریق الجزایر دریافت می کردند

روزنامه گاردین به نقل از رئیس شورای ملی انتقالی لیبی نوشته است اسناد پیدا شده در طرابلس نشان می دهد که شرکت های اسلحه سازی چینی در هفته های آخر حکومت سرهنگ قذافی به نمایندگان وی پیشنهاد فروش معادل دویست میلیون دلار اسلحه کرده اند. گاردین می نویسد اقدام شرکت های چینی ناقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی بود.

و بوستون گلوب می نویسد وزارت خارجه چین، ضمن تأیید دیدار ماه ژوئیه فرستادگان سرهنگ قذافی از پکن گفته است دولت چین از دیدارهای مقامهای لیبی با شرکت های دولتی خبر نداشته است. انتشار این خبر که در بحبوحه درگیری مسلحانه نیروهای انقلابی لیبی با هواداران قذافی، شرکت های چینی قصد داشتند توپهای ضد تانک و ابزارهای جنگی سنگین به نمایندگان دیکتاتور لیبی بفروشند می تواند به روابط پکن با دولت جدید لیبی لطمه وارد کند. هر چند مقامهای چین اصرار دارند که معامله ای صورت نگرفته؛ و اسلحه ای رد و بدل نشده است، انقلابیون لیبی می گویند شواهدی دردست دارند که شرکت های چینی سلاحهای فروخته شده را از طریق الجزایر به دست نیروهای قذافی رسانده اند.

سن فرانسیسکو کرونیکل نوشته است دیکتاتوری قذافی تنها با حمایت فوجی از دیکتاتورهای حاکم بر کشورهای خاورمیانه - که هوای همدیگر را داشتند؛ و به کمک هم هر صدای مخالفی را خاموش می کردند - توانست بیش از چهار دهه دوام بیاورد. این روزنامه می نویسد با سقوط صدام حسین، و تضعیف اتحاد اعراب، قذافی دریافت - و به دیگر رهبران خاورمیانه هشدار داد - که نوبت سرنگونی آنها هم به زودی فرامی رسد. امروز در خاورمیانه بن علی و مبارک و خود قذافی از حکومت ساقط شده اند؛ و علی عبدالله صالح و بشار اسد هم به زودی از صحنه سیاست منطقه محو خواهند شد.

و به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو نخست وزیر الجزایر در توجیه پذیرش بستگان معمر قذافی در خاک آن کشور، آن را اقدامی "همچون دیگر اقدامات انساندوستانه" الجزایر خوانده؛ و می گوید اعضای خانواده رهبر مخلوع لیبی را حفاظت و حمایت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG