لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

نگاهی به مطبوعات امروز جهان


نگاهی به مطبوعات امروز جهان
نگاهی به مطبوعات امروز جهان

روزنامه استریلین نوشته کره شمالی تجهیزات هسته ای را "از بازار سیاه" فراهم کرده است. استریلین می نویسد گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، سوء ظن هایی را در این باره مطرح می کند که پیونگ یانگ هم – مانند تهران – دستگاههای فرآوری اورانیوم را از بازار سیاه اتمی خریداری کرده است. در رأس بازار سیاهی که در گزارش اخیر آژانس به آن اشاره شده است، نام عبدالقدیرخان، دانشمند هسته ای پاکستان به چشم می خورد. تا پیش از کشف شبکه پنهان فروش تجهیزات هسته ای عبدالقدیر خان، وی تأمین کننده اصلی سانتریفیوژهای مورد استفاده در برنامه پنهان هسته ای تهران و پیونگ یانگ بود. گزارش – که قراراست روز دوازدهم سپتامبر، در جلسه آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شود – علاوه بر ایران و کره شمالی، به سوریه و چند کشور دیگر که به طور بالقوه اسباب نگرانی هسته ای جهان اند نیز پرداخته است.

هافینگتن پست نوشته است با ادامه سرکوب خونین مردم سوریه ایالات متحده و اروپا در کنار شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه رویاروی دولت بشار اسد جبهه گیری کرده اند. این اتحاد به قدر کافی برای ایران هشدار دهنده است؛ اما در همین حال، باید مراقب واکنش انتقامجویانه جمهوری اسلامی به سقوط اسد نیز بود. از آنجا که ملایان تهران هنوز از طریق حزب الله لبنان در خاورمیانه حضور و نفوذ دارند، برای کوتاه کردن دست ایران از منطقه، سیاست خارجی آمریکا باید بر رها کردن لبنان از سلطه حزب الله متمرکز باشد.

و فایننشال تایمز از تمدید موافقتنامه همکاری امنیتی آمریکا و بحرین خبر می دهد. این روزنامه می نویسد بر اساس توافقی که پشت پرده برای پنج سال دیگر تمدید شده است، ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده تا سال 2016 در بحرین مستقر خواهد بود. تمدید قرارداد در گرماگرم سرکوب قیام دموکراسی خواهان در بحرین صورت گرفته است.یک کارشناس نظامی آمریکا می گوید اگر بحرین برای تمدید قرارداد پیشقدم شده باشد، احتمالاً به دلیل احساس نگرانی از جانب ایران است. ناوگان پنجم آمریکا با ادامه استقرار در آبهای خلیج فارس ضمن نظارت بر اوضاع امنیتی منطقه و عبور و مرور نفتکش ها، چشمی هم بر تحرکات نظامی ایران خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG