لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان


تظاهرات عید فطر در سوریه
تظاهرات عید فطر در سوریه

واشنگتن پست نوشته است رهبران ایران همراه با کشورهای دیگر روند تحولات لیبی، سوریه و دنیای عرب را دنبال می کنند. این روزنامه می نویسد سقوط دیکتاتورهای غرب گرا و احتمال روی کار آمدن نظام هایی ضعیف در خاورمیانه، راه را برای سلطه طلبی تهران باز می کند؛ و ایران خواهد توانست با استفاده از غیبت رقیبان، از طریق گروه های غیردولتی و شرکایش همچون حماس و حزب الله نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد. اما تهران بیم از آن دارد که با سرنگونی بشار اسد، تنها دوست عرب و شریک خود در پشتیبانی از گروه های حزب الله و حماس را از دست بدهد. و اگر انقلاب های اعراب، مردم ایران را هم به خیابان ها بکشاند تا هم صدا با فشارهای بین المللی، حکومت ملایان را سرنگون کنند، تکیلف دولت جمهوری اسلامی چه خواهد شد؟

مقامات تهران با نگرانی از این که به سرنوشت قذافی یا اسد گرفتار شوند، تلاش برای ساختن بمب اتمی را سرعت بخشیده اند. واشنگتن پست می نویسد همانطور که ایران به رویدادهای جهان عرب چشم دوخته است، دنیا باید ایران را زیر نظر داشته باشد.

وال استریت جورنال از "نگرانی فزاینده" آژانس بین المللی انرژی اتمی از انجام آزمایش و تولید سلاح هسته ای به ویژه کلاهک ها در ایران خبر داده است. این روزنامه می نویسد در گزارش روز جمعه آژانس آمده است ایران همچنین نصب نسل دوم سانتریفیوژها در بزرگترین تأسیسات غنی سازی اورانیوم کشور - یعنی نطنز - را آغاز کرده است. با این اقدام، ایران می تواند سوخت هسته ای را با سرعتی سه برابر قبل تولید کند.

و روزنامه لوموند می نویسد رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش وعده داد که نیروگاه اتمی بوشهر همزمان با عید فطر افتتاح می شود. عید فطر هم آمد و رفت ولی خبری از گشایش نیروگاه بوشهر نشد. لوموند می نویسد این نیروگاه سی و هفت سال پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته و میان کارشناسان کشورهای مختلف دست به دست شده تا این که بالاخره روسها با پنج سال تاخیر کار را تمام کردند؛ اما با اشکالات فنی مالی و به ویژه سیاسی موجود، معلوم نیست ایران می تواند برای راه اندازی نیروگاه بوشهر به روسیه اعتماد کند، و آیا این نیروگاه هزار مگاواتی بالاخره آغاز به کار خواهد کرد؟

XS
SM
MD
LG