لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

تازه ترین رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان


تازه ترین رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان
تازه ترین رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان

"دفاع از سوریه برای ایران گران تمام می شود" عنوان مقاله ای است در وال استریت جورنال. این روزنامه می نویسد در گرماگرم جنبش های مردمی در خاورمیانه، تهران با دفاع سرسختانه از رژیم سرکوبگر سوریه، اعتبارش را در میان کشورهای عرب به شدت از دست داده؛ و سیاست خارجی اش در وضعیت بغرنجی قرار گرفته است: چرا که ادامه پشتیبانی از بشار اسد، موضع ایران را در منطقه بیش از پیش تضعیف می کند؛ و از سوی دیگر ایران با طرد اسد، پایگاهش را در سوریه از دست خواهد داد.

در مقاله ای در ستون نظرات نیویورک پست آمده است ایالات متحده با استراتژی منزوی کردن قذافی از جامعه بین المللی موجبات سرنگونی اش را فراهم کرد. کلید کمک به ناراضیان سوری برای آزاد کردن کشورشان از انقیاد بشار اسد هم منزوی کردن هر چه بیشتر اوست. مقاله، درمیان دوستان باقی مانده برای بشار اسد از مسکو و تهران یاد می کند و می نویسد دمشق معبری است که تهران را به به گروه شیعه حزب الله لبنان متصل می کند؛ و ملاهای ایران برای حفظ این حلقه، تلاش می کنند تا رژیم اسد را سر پا نگه دارند. با سقوط اسد و تضعیف ایران، وزنه سیاست در خاورمیانه به نفع غرب سنگینی خواهد کرد.

هافینگتن پست می نویسد شیرین عبادی، بارزترین چهره ایرانی فعال حقوق بشر، اعتقاد دارد "بهار عرب" زمانی محقق خواهد شد که زنان خاورمیانه به حقوق برابر با مردان برسند. خانم عبادی در سخنانی در کنفرانس جهانی صلح برلین هشدار داد که هنوز برای به کار بردن اصطلاح "بهار عرب" زود است؛ چون تنها سرنگون کردن دیکتاتورها کافی نیست. کار اصلی تازه بعد از بیرون کردن دیکتاتور شروع می شود؛ و آن برقراری دموکراسی است؛ و موقعی دموکراسی خواهیم داشت که همه مردم از زن و مرد حقوق برابر داشته باشند وبتوانند در سرنوشت خود نقش داشته باشند.

و فایننشال تایمز هک شدن ایمیل های کاربران گوگل در ایران را بدترین نوع سرقت اینترنتی تا کنون خوانده و نوشته است این نگرانی وجود دارد که مقامات دولتی ایران به ایمیل های شخصی کاربران گوکل دسترسی پیدا کرده باشند. این روزنامه به نقل از شرکتهای تأمین امنیت اینترنتی می نویسد کاربران ایرانی باید دستکم اسم رمز خود را عوض کنند.

XS
SM
MD
LG