لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

تحولات لیبی در روزنامه های امروز جهان


تحولات لیبی در روزنامه های امروز جهان
تحولات لیبی در روزنامه های امروز جهان

نیروهای انقلابی لیبی در به در به دنبال معمر قذافی هستند تا او را به خاطر کشتار مردم به محاکمه بکشانند. در مطبوعات این پرسش مطرح است که رهبر پیشین لیبی باید در کشور محاکمه شود یا به دادگاه بین اللملی سپرده شود؟ تازه ترین تحولات لیبی را در وزنامه های جهان دنبال می کنیم.

روزنامه گاردین نوشته است مردم لیبی منتظرند تا دستگیری سرهنگ قذافی را جشن بگیرند؛ و پس از آن نوبت به انتقام گرفتن از دیکتاتور می رسد. گاردین می نویسد انقلابیون لیبی پیشاپیش برای سر قذافی جایزه ای میلیونی تعیین کرده اند. ولی اگر قذافی زنده دستگیر شود، شاید بهتر باشد که به جای محاکمه در لیبی، او را به دادگاه جنایات جنگی لاهه بسپریم تا در محکمه عدل بین المللی، برای جنایت علیه بشریت محاکمه شود.

روزنامه لوموند با مقایسه سرنگونی حکومت قذافی با سرنگونی صدام حسین در عراق نوشته است سناریوی گذار لیبی از یک دیکتاتوری چهل ساله به یک رژیم دموکراتیک با آنچه که در عراق اتفاق افتاد بسیار متفاوت است. لوموند می نویسد قیام خودجوش مردم لیبی بدون مداخله مستقیم خارجی قابل تحسین است. هر چند نیروهای ناتو به کمک شورشیان آمدند، اما نظامیانی در لباس بیگانه در خیابان های طرابلس و دیگر شهرها دیده نمی شد. در این برهه انتظار می رود شورای ملی انتقالی لیبی به جای آن که ماهها برای پیدا کردن مخفیگاه دیکتاتور وقت تلف کند، به مسئولیت اولیه اش یعنی تشکیل حکومت مورد نظر مردم و ساختن آینده لیبی بپردازد. مخفیگاه قذافی دیر یا زود پیدا می شود؛ و دادگاه بین المللی به جنایات او علیه مردمش رسیدگی خواهد کرد.

روزنامه هاآرتص چاپ تل آویو می نویسد اسنادی که به تازگی پیدا شده نشان می دهد که معمر قذافی قصد داشت در صورت پیروزی بر انقلابیون، خود را پادشاه یا امپراتور لیبی بخواند. اسناد مربوط به نقشه قذافی را یک گزارشگر دیلی تلگراف در دفتر نخست وزیر لیبی پیدا کرده است.

و باز هم در گاردین می خوانیم "بمبگذار لاکربی در آستانه مرگ قرار دارد". گاردین نوشته است بریتانیا از شورای ملی انتقالی لیبی خواستار استرداد عبدالباسط مقراحی شده بود؛ اما او اکنون در اغماست و با مرگ فاصله ای ندارد. مقراحی عامل بمبگذاری سال هشتاد و هشت در هواپیمای پان آمریکن بود که منجر به سقوط هواپیما در شهر لاکربی اسکاتلند؛ و مرگ دویست و هفتاد نفر شد.

XS
SM
MD
LG