لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

رویدادهای خاورمیانه در مطبوعات جهان


روزنامه های آمریکایی نوشته اند با محاکمه دو کوهنورد آمریکایی در ایران، عدالت و قانون به مسخره گرفته شده است. نگاهی داریم به این خبر و دیگر تحولات ایران و منطقه در نشریات امروز جهان

در سرمقاله واشنگتن پست آمده است محاکمه پشت پرده دو کوهنورد آمریکایی در ایران، پس از سپری کردن دوسال در زندان، و محکوم کردن آنها به هشت سال حبس برای ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی، بدون ارائه کمترین مدرکی برای اثبات جرم آنها مضحکه عدالت و قانون است. این روزنامه می نویسد قرائن نشان می دهد این دو جوان آمریکایی که حتی یک کلمه فارسی حرف نمی زنند، تازه ترین گروگان های دولت ایران هستند؛ ولی تهران هنوز مشخص نکرده که آنها را در ازای چه امتیازی آزاد خواهد کرد.

روزنامه لوموند نوشته است بانک جی پی مورگان چیس به دلیل تخلف از تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا، به پرداخت هشتاد و هشت میلیون و سیصد هزار دلار جریمه محکوم شد. لوموند به نقل از وزارت خزانه داری آمریکا می نویسد جی پی مورگان چیس از دسامبر ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تحریم های ایالات متحده علیه کوبا، ایران، سودان و لیبریا را در موارد متعددی نقض کرده است.

در روزنامه کانادایی ادمونتون آمده است گزارش سال ۲۰۱۱ در مورد پیشرفت ارتباطات در کشورهای شمال آفریقا، نشان می دهد که لیبی در سه ماهه سوم امسال در بازار ارتباطات راه دور رتبه ماقبل آخر را دارد؛ ادمونتون می نویسد در گزارش، علت پایین بودن رتبه لیبی بحران سیاسی و جنگ داخلی در آن کشور است؛ گزارش همچنین رتبه آخر در استفاده از سیستم های ارتباطات را به ایران داده است.

روزنامه فرانسوی فیگارو می نویسد امیر قطر در بازگشت از دیدار کوتاهش با محمود احمدی نژاد در تهران، از دولت سوریه انتقاد کرده و سیاست بشار اسد را عقیم خوانده است. به نوشته فیگارو، در حالی که در چند ماه اخیر، بیش از دو هزار و دویست نفر از مخالفان بشار اسد توسط نیروهای امنیتی سوریه کشته شده اند، امیر قطر و رهبران دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، دمشق را به اصلاحات عمده و برآوردن خواسته های مردم سوریه فرامی خوانند؛ اما رئیس جمهوری اسلامی تنها با عباراتی کلی از کشورهای منطقه می خواهد تا «مشکلاتشان را بدون مداخله غرب حل کنند.»

XS
SM
MD
LG