لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

ایران و خاورمیانه در مطبوعات جهان


ایران و خاورمیانه در مطبوعات جهان
ایران و خاورمیانه در مطبوعات جهان

وال استریت جورنال نوشته است بیش از نود سناتور دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده، با ارسال نامه ای پرزیدنت اوباما را تحت فشار گذاشته اند تا بانک مرکزی جمهوری اسلامی را تحریم کند. این روزنامه می نویسد درخواست سناتورهای آمریکا - در صورتی که به اجرا درآید - می تواند تمامی فعالیت های دولت ایران را در سیستم مالی جهانی مسدود کند؛ و مانع از آن شود که تهران ماهانه میلیاردها دلار پول فروش نفت را از کشورهای خارجی دریافت کند. به باور برخی از مقام ها در واشنگتن، قرار دادن بانک مرکزی ایران در فهرست سیاه تحریم ها، تنها گزینه باقی مانده در جنگ اقتصادی واشنگتن علیه برنامه هسته ای تهران است، اما مقام های ایرانی چنین اقدامی را به مثابه اعلان جنگ آمریکا علیه آن کشور می بینند.

سن فرانسیسکو کرونیکل نوشته است وزیر جدید نفت جمهوری اسلامی می خواهد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا را جانشین کمپانی های نفت و گاز خارجی در ایران کند. این روزنامه یادآوری می کند که سرتیپ رستم قاسمی پیش از انتصاب به وزارت نفت، ریاست قرارگاه خاتم الانبیا را برعهده داشت - که مهمترین نهاد اقتصادی سپاه محسوب می شود و بزرگترین طرف قرارداد دولت در پروژه های نفت و گاز است.

هفته نامه فرانسوی نوول ابسرواتور می نویسد ایران و حزب الله لبنان در کشتار مخالفان دولت بشار اسد دست دارند. این نشریه با اشاره به این که گزارش کارشناسان کمیساریای عالی پناهدگان سازمان ملل متحد در این باره اواخر ماه جاری میلادی منتشر خواهد شد می نویسد مصاحبه کارشناسان سازمان ملل با پناهندگان سوری نشان می دهد آن دسته از سربازان سوری که از شلیک به تظاهرکنندگان خودداری کرده اند، به فرمان رژیم دمشق و با مشارکت مشاوران ایرانی و اعضای حزب الله لبنان معدوم شده اند.

نسخه انگلیسی روزنامه حریت ترکیه مقاله ای دارد با عنوان «اسد با آتش بازی می کند.» در مقاله آمده است بشار اسد با ادامه کشتار مردم کشورش تمامی دوستان و هم پیمانان خود را در خاورمیانه از دست می دهد. نخست وزیر ترکیه شخصا با رهبران چند کشور منطقه مذاکره کرده و آنان را از ادامه پشتیبانی از دمشق بازداشته است. بشار اسد ممکن است در نهایت، تنها از حمایت دولت جمهوری اسلامی بهره مند شود.

به نوشته گاردین، وزیر خارجه ترکیه در حالی رهسپار دمشق می شود که مناطق مرزی ترکیه محل اسکان هزاران هزار پناهنده سوری است. گاردین می نویسد بازدید وزیر خارجه ترکیه از سوریه می تواند پیامی استراتژیک و انساندوستانه برای بشار اسد داشته باشد.

XS
SM
MD
LG