لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

نگاهی به روزنامه ها و تازه ترین رویدادهای ایران و جهان


نگاهی به روزنامه ها و تازه ترین رویدادهای ایران و جهان
نگاهی به روزنامه ها و تازه ترین رویدادهای ایران و جهان

وال استریت جورنال از معامله ده میلیارد دلاری احداث خطوط لوله گاز میان ایران، عراق و سوریه خبر داده و نوشته است بر اساس موافقتنامه تجاری جدید میان سه کشور، گاز قابل تجدید ایران از پارس جنوبی در خلیج فارس به سوریه و عراق ارسال خواهد شد. ایران و قطر بر حوزه گاز پارس جنوبی مالکیت مشترک دارند. این روزنامه می نویسد از هنگامی که در پی تحریم های بین المللی، کمپانی های های غربی پای خود را از منابع سودآور نفت و گاز ایران کنار کشیدند، ایران تلاش می کند با نزدیک شدن به متحدانش در منطقه، از جمله عراق و سوریه، به آنها گاز بفروشد.

در خبری در جروزالم پست آمده است حال که تحریم بین اللملی علیه برنامه اتمی تهران، معاملات دلاری با ایران را دشوارتر کرده است، چین و جمهوری اسلامی ایران، استفاده از سیستم معامله تهاتری را بررسی می کنند. به نوشته این روزنامه، تهران و پکن به این ترتیب می توانند کالاها و خدمات را به شیوه پایاپای مبادله کنند و به سادگی تحریم ها را دور بزنند. بدهی چین به ایران نزدیک به سی میلیارد دلار برآورد شده است.

عرب نیوز چاپ جده از اعطای جایزه جشنواره فیلم سارایه وو به جعفر پناهی خبر می دهد. عرب نیوز می نویسد جشنواره فیلم سارایه وو اندکی پس از پایان اشغال ۴۳ ماهه سارایه وو توسط نیروهای صرب برپا شد و نخستین فیلم افتتاحیه آن بادکنک سفید ساخته جعفر پناهی بود. در هفدهمین سالگرد برپایی این جشنواره فیلم، جایزه بزرگ جشنواره، موسوم به قلب سارایه وو به جعفر پناهی داده شد، که به گفته برگزارکنندگان آن، آثارش همواره اهمیت آزادی و خلاقیت هنری را به دست اندرکاران سینما یادآوری می کند.

ستون نظرات واشنگتن پست، نامه یکی از خوانندگان روزنامه را در ارتباط با جاه طلبی هسته ای جمهوری اسلامی منتشر کرده است. نویسنده مقاله پیتر کریل - که تحلیلگر انجمن کنترل تسلیحات است - استدلال می کند که در پی چند دوره تحریم شورای امنیت علیه ایران، تهران اکنون برای دستیابی به مواد لازم برای تولید سلاح هسته ای با دشواری رو به روست. توجه به این دستاورد بزرگ ما را از اقدام نظامی علیه ایران بی نیاز می کند.

XS
SM
MD
LG