لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

تحولات ایران و دیگر کشورها در روزنامه های جهان


تحولات ایران و دیگر کشورها در روزنامه های جهان
تحولات ایران و دیگر کشورها در روزنامه های جهان

واشگتن پست دعوا بر سر حجاب زنان را به فهرست اخلافات رئیس جمهوری اسلامی با روحانیون تندرو اضافه کرده است. این روزنامه می نویسد در گرمای تابستان امسال، همزمان با برخورد شدید نیروهای انتظامی با زنانِ به اصطلاح بدحجاب در کوچه و خیابان ها، پوشش قابل قبول برای خانم ها و موضع گیری دولت در این باره، یک بار دیگر محمود احمدی نژاد و روحانیون را رویاروی یکدیگر قرار داد. محافظه کاران بر آنند که حجاب باید به هر بهایی، حتی با خونریزی، حفظ شود و احمدی نژاد باید در این باره جدی تر عمل کند.

در مقاله ای در وال استریت جورنال، ایلان برمن – معاون شورای سیاست خارجی آمریکا – نوشته است هواداران جنبش سبز ایران – چه در داخل و چه در خارج از کشور باید در اتحاد با یکدیگر، تاکتیک ها و استراتژی های جدیدی به کار گیرند؛ و نارضایی از وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر کشور را به کانال صحیح برای رسیدن به خواستهای دموکراتیک خود هدایت کنند.

روزنامه گاردین نوشته است جمهوری اسلامی با شتاب بخشیدن به برنامه هسته ای اش خشم غرب را برانگیخته است. به نوشته گاردین، ایالات متحده و اروپا ادعای تهران را مبنی بر این که تسریع برنامه غنی سازی اورانیوم در خدمت درمان سرطان قرار خواهد گرفت، رد کرده اند.

یک کارشناس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا سی آی ای در وال استریت جورنال می نویسد در چند سال گذشته، شواهد و قرائن بسیاری از فعالیت جمهوری اسلامی روی برنامه تولید سلاح های هسته ای در دست بود؛ اما آنها را از مقامات سی ای ای پنهان نگه داشته بودند؛ در حالی که واشنگتن در این مدت برنامه اتمی ایران را انکار کرده است؛ بعید نیست که تهران به زودی دست به آزمایش سلاح های هسته ای بزند.

و فایننشال تایمز می نویسد فرانسه اقدام ایران را «تحریک آمیز» خوانده و آن را محکوم کرده است. این روزنامه به نقل از یک مقام وزارت خارجه فرانسه می نویسد سه برابر کردن سرعت غنی سازی اورانیوم مورد دیگری است از نقض قطعنامه های متعدد شورای امنیت و هیأت رئیسه آژانس بین الملل انرژی اتمی.

فایننشال تایمز در مقاله دیگری به تأثیر تحریم های بین المللی بر اقتصاد ایران اشاره کرده و نوشته است کمبود ارز باعث نوسانات شدید در بازار و گرانی بیش از حد دلار، یورو و ارزهای دیگر شده است.

XS
SM
MD
LG