لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

نگاهی به روزنامه های جهان


نگاهی به روزنامه های جهان
نگاهی به روزنامه های جهان

لس آنجلس تایمز ایران را صحنه یکی از بزرگترین تراژدی های حقوق بشر در عصر جدید خوانده است. این روزنامه با اشاره به گزارش اخیر عفو بین الملل می نویسد ایران تنها کشوری است که در سال جاری، بر خلاف قوانین بین المللی، نوجوانان بزهکار را اعدام کرده و آمار اعدام در آن کشور نسبت به یکسال گذشته، سه برابر شده است. هرچند تعیین تعداد دقیق اعدام ها در ایران ممکن نیست، سازمان های مدافع حقوق بشر در شش ماه گذشته برآورد کرده اند که یکصد و چهل مورد اعدام صورت گرفته است. لس آنجلس تایمز یادآوری می کند که از زمان شروع تظاهرات در میدان تحریر قاهره، رهبران جمهوری اسلامی ایران سرکوب مخالفان را تشدید کرده و از کشاندن صحنه اعدام مجرمان به خیابان ها، به عنوان روشی برای ارعاب ناراضیان و مخالفان سیاسی استفاده می کنند.

واشنگتن پست به نقل از جیمز جفری، سفیر ایالات متحده در عراق نوشته است به تازگی شورشیان عراقی برای حمله به نیروهای آمریکایی و تاسیسات نظامی در آن کشور از سلاح های یپشرفته تری استفاده می کنند که توسط دولت ایران تامین می شود. به نوشته این روزنامه بررسی های کارشناسانه سلاح هایی که در محل حملات مرگبار اخیر در عراق کشف شده، موید نظر مقام های آمریکایی در مورد کمک رسانی تهران به شورشیان عراق است. سفیر ایالات متحده در بغداد می گوید آنچه که ما پیدا کردیم صرفا دم خروس ایران نیست، صحبت از شورشیان آموزش دیده و حرفه ای و سلاح هایی با برد بیشتر و دقت بالاتر در نشانه گیری است که شماره شناسایی آنها نشان می دهد از ایران وارد شده اند.

روزنامه لوموند در گزارشی در ارتباط با کمک دولت جمهوری اسلامی به رهبران لیبی و سوریه در سرکوب مخالفان می نویسد تهران در تلاش است تا از آب گل آلود نا آرامی در کشورهای عرب ماهی بگیرد و ضمن تضعیف موقعیت غرب در خاورمیانه، توجه جامعه بین المللی را از برنامه هسته ای اش منحرف کند.

گاردین با اشاره به اجلاس پیش روی بروکسل برای کمک به ایجاد منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه نوشته است در این نشست که به میزبانی اتحادیه اروپا برگزار می شود، اعضای هیات اعزامی از دو کشورهای ایران و اسراییل به اتحادیه اروپا نیز حضور خواهند داشت. گاردین کشاندن مقام های ایرانی و اسراییلی را بر سر یک میز در کنفرانس رسمی خلع سلاح خاورمیانه، چالشی بزرگ برای اتحادیه اروپا خوانده است. نشست پیش رو، بخشی از اقدامی است که به ابتکار اتحادیه اروپا برای زدودن منطقه متشکل از کشورهای اتحادیه اروپا و مدیترانه از سلاح های کشتار جمعی پیش بینی شده بود. اما اعضای اتحادیه بعدا تصمیم گرفتند تا کشورهای خاورمیانه را نیز به همکاری در این زمینه دعوت کنند.

XS
SM
MD
LG