لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

نگاهی به مطبوعات جهان


نگاهی به مطبوعات جهان
نگاهی به مطبوعات جهان

دکتر رامین جهانبگلو، فیلسوف و نویسنده سرشناس ایرانی، و استاد دانشگاه در کانادا بر این باور است که جنبش سبز ایران در واقع به هدف خود دست یافته است. وی در مقاله ای در روزنامه کریسچن ساینس مانیتور نوشته است با آنکه جنبش سبز مردم ایران دو سال پیش بهای سنگینی پرداخت کرد تا خواستهای خود را بی پرده به گوش نظام سیاسی حاکم بر ایران برساند، اما به هر حال، این اقدام ارزشش را داشت چرا که وجهه اخلاقی بالایی برای مخالفان کسب کرد؛ چهره راستین جمهوری اسلامی را به دنیا نشان داد؛ و موجب شد که نظام مشروعیت سیاسی اش را تا حد زیادی از دست بدهد. نویسنده اشاره می کند که در این دوسال توان جنبش سبز در بسیج مردم داخل کشور کاهش یافته است، اما جنبش در انتظار فرصتی است تا بار دیگر قدعلم کند. دکتر جهانبگلو - که از مخالفان سرشناس جمهوری اسلامی است و دو سال را در زندان های رژیم گذرانده است - باور دارد که ممکن است ایران یک نسل دیگر برای برآورده شدن آرمان دموکراسی در انتظار بماند؛ اما نتیجه هر چه باشد، و هر قدر زمان ببرد، مبارزه دموکراسی خواهانه مردم ایران روند سیاسی خاورمیانه را در دومین دهه قرن بیست و یکم رقم خواهد زد.

فایننشال تایمز مقاله ای از صائب عریقات، مقام بلندپایه ی تشکیلات خودگردان فلسطینی را منتشر کرده است که در آن، وی از پرزیدنت اوباما می خواهد از طرح سازمان آزادیبخش فلسطین برای اعلام استقلال یکجانبه در ماه سپتامبر پشتیبانی کند. صائب عریقات می نویسد آشتی میان گروه های رقیب حماس و فتح روزنه ی امید را به روی فلسطینیان گشود؛ اما بنیامین نتانیاهو - نخست وزیر اسرائیل - در سخنان اخیر خود در برابر کنگره ی آمریکا اتحاد فلسطینیان را سد راه صلح با فلسطینیان خواند. نویسنده در توجیه لزوم پشتیبانی ایالات متحده و جامعه ی بین المللی از آشتی فتح و حماس دلایلی را برمی شمارد از جمله آن که انجام انتخابات دموکراتیک با شرکت همه گروه های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و اورشلیم شرقی و نوار غزه مستلزم آشتی دو گروه عمده سیاسی فلسطینی است؛ و اگر جامعه بین المللی در مورد صلح جدی است باید یک جناح واحد و صدای واحدی از درون خودگردانی فلسطینی در گفتگوهای صلح حضور داشته باشد. و البته بازسازی غزه در صورت آشتی میان فتح و حماس امکان پذیر خواهد بود. آقای عریقات در پایان از پرزیدنت اوباما برای به رسمیت شناختن مرزهای سال ۱۹۶۷ قدردانی کرده؛ و از واشنگتن خواسته است تا از درخواست به رسمیت شناخته شدن استقلال کشور فلسطین - که قرار است ماه سپتامبر در سازمان ملل متحد به رأی گذاشته شود - پشتیبانی کند.

پی جی کراولی معاون و سخنگوی پیشین وزارت خارجه ی آمریکا در مقاله ای در واشنگتن پست خواستار آن شده است که پرزیدنت اوباما با تجدید نظر در سیاست واشنگتن در قبال تحولات خاورمیانه، گزینه صحیح را در مورد بشار اسد هر چه زودتر اجرا کند؛ و با طرد رژیم و حذف وی از حکومت به کشتار وحشیانه در سوریه پایان دهد.

XS
SM
MD
LG