لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

روزنامه های آمریکا و بریتانیا در ارتباط با تحولات ایران و خاورمیانه


روزنامه های آمریکا و بریتانیا در ارتباط با تحولات ایران و خاورمیانه
روزنامه های آمریکا و بریتانیا در ارتباط با تحولات ایران و خاورمیانه

روزنامه گاردین چاپ لندن می نویسد: «هما دوروتی پروز» خبرنگار ایرانی تبار شبکه انگلیسی زبان الجزیره از روز ۲۹ آوریل که در فرودگاه دمشق به زمین نشست، ناپدید شده است و اکنون مقام های دو کشور سوریه و ایران منکر بازداشت وی در کشورشان هستند.»

گاردین به نقل از سازمان خبرنگاران بدون مرز نوشته است: «سفارت سوریه در واشنگتن چندی پیش اعلام کرد خانم پروز اول ماه مه از سوریه اخراج و به ایران فرستاده شده است. خانم پروز تابعیت سه کشور ایران، کانادا و آمریکا را دارد. اما روز ۱۴ ماه مه، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به خبرگزاری ایرنا گفته است که ایران «هیچ اطلاعی» درباره خانم پروز ندارد.

بیانیه سفارت سوریه در آمریکا حاکی از آن است خانم پروز قصد داشت با گذرنامه ایرانی که تاریخ آن منقضی شده و روادید گردشگری وارد سوریه شود. مقام های دمشق با مشاهده تجهیزات مخابراتی در چمدان های خانم پروز، با این تصور که وی برای پوشش خبری تظاهرات ضد دولتی وارد خاک آن کشور شده است، وی را از کشور اخراج کردند و به ایران فرستادند. برادر خانم پروز به سازمان خبرنگاران بدون مرز در پاریس گفته است، خانواده وی از مقام های تهران هیچ خبری در این باره دریافت نکرده اند.

شبکه خبری الجزیره بیست و هفتم آوریل اعلام کرد به خاطر تهدید و ارعاب هایی که علیه کارکنان آن شبکه در سوریه صورت می گیرد، تمام فعالیت هایش را در آن کشور به حال تعلیق درآورده است.

روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود جنگ با تروریسم را نبردی بی پایان خوانده است. این روزنامه می نویسد: «تنها چند روز پس از کشته شدن اسامه بن لادن، جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا تلاش برای گسترش جنگ با تروریسم را آغاز کردند. آنان خواستار آن هستند که از هم اکنون تا پایان زمان، ارتش آمریکا اجازه داشته باشد هر فرد مظنون به تروریسم را، در هر کجای کره زمین تعقیب کند. نمایندگان دموکرات کنگره در اعتراض به این نظر می گویند چنین قانونی به رئیس جمهوری اجازه خواهد داد تا بدون گرفتن تصویب مجلس، نیروهای نظامی را به هر کجای دنیا اعزام کند.»

XS
SM
MD
LG