لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های آمریکا و بریتانیا


رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های آمریکا و بریتانیا
رویدادهای ایران و خاورمیانه در روزنامه های آمریکا و بریتانیا

روزنامه واشنگتن پست، چاپ آمریکا با اشاره به این گفته آیت الله مصباح یزدی که «اطرافیان رییس جمهوری وی را با سحر و جادو مسخر کرده اند» نوشته است: «وارد کردن اتهامات جدید به احمدی نژاد نشان دهنده چرخش سیاسی است که ماه گذشته، پس از بروز اختلاف میان وی با آیت الله خامنه ای بر سر استعفای وزیر اطلاعات به وجود آمد. برکناری حیدر مصلحی، نارضایتی دیرینه بعضی از حامیان سرسخت احمدی نژاد از سیاست های مقابله جویانه وی را از پرده بیرون انداخت.»

کریستین ساینس مانیتور می نویسد: «فلسطینیان همه ساله در روز ۱۵ مه، همزمان با سالگرد تأسیس کشور اسراییل، مراسمی به نام «یوم النکبت» یا روز نکبت برگزار می کنند. اما به نظر می رسد امسال سوریه و ایران می خواهند اسراییل را هدف خشم و طغیان ملل عرب قرار دهند و به آن کشور حمله کنند.» این روزنامه می نویسد: «از چند هفته پیش مقام های اسراییلی هشدار داده اند گروه های افراطی اسلامی و جمهوری اسلامی ایران می خواهند از نا آرامی های خاورمیانه، برای افزایش نفوذ خود، و کشاندن اسراییل به جنگ استفاده کنند.»

روزنامه نیویورک تایمز نیز از تلاش امارات متحده عربی برای تقویت نیروی نظامی خبر داده است. این روزنامه می نویسد: «امارات برای این کار از یک شرکت امنیتی آمریکایی به نام بلک واتر کمک گرفته است. به نوشته این روزنامه، شرکت نظامی خصوصی بلک واتر به تازگی یک گردان هشتصد نفری مرکب از نیروهای خارجی و عمدتاً کلمبیایی را به این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس اعزام کرده است. یکی از هدف های امارات از تقویت نیروی نظامی، آمادگی در برابر سیاست های خصمانه ایران عنوان شده است، که امارات آن را بزرگترین دشمن خود می داند.»

و روزنامه گاردین چاپ لندن از برائت علی دیزایی، از فرماندهان ارشد پلیس لندن و آزادی وی خبر داده است. علی دیزایی پس از بیست و پنج سال خدمت در ارتش اسکاتلندیارد، ماه فوریه ۲۰۱۰ به خاطر سوء استفاده از قدرت و بازداشت فردی به دلایل غیرقابل قبول، در دادگاهی در لندن به چهار سال زندان و اخراج از خدمت در نیروی اسکاتلندیارد محکوم شد. اما دادگاه تجدید نظر روز دوشنبه حکم به برائت وی داد.

XS
SM
MD
LG