لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۴

بررسی مطبوعات


تلاش مذبوحانه احمدی نژاد برای ماندن بر سر قدرت

روزنامه گاردین با اشاره به استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی تحت فشار رئیس جمهوری، و ابقای وی به دستور رهبر نوشته است در بیش از دو دهه ای که از رهبری آیت الله خامنه ای می گذرد، هیچ مقامی جرات نکرده بود قدرت وی را به چالش بکشد. گاردین می نویسد روحانیون و حلقه نزدیکان به آیت الله خامنه ای، واکنش تند احمدی نژاد به فرمان رهبر و غیبت ده روزه از جلسات کابینه را سرپیچی از «امر خدا» خواندند. احمدی نژاد با فشار جناح وابسته به رهبری بالاخره در جلسات کابینه حاضر شد و در کنار حیدر مصلحی نشست؛ اما وی دیگر مثل گذشته، طرف اعتماد آیت الله خامنه ای نخواهد بود. احمدی نژاد اکنون رئیس جمهوری است که به انزوا کشیده شده و قدرتش رو به افول است.

توافق اخیر گروه های فلسطینی فتح و حماس

سرمقاله نیویورک تایمز به توافق دو گروه رقیب فلسطینی فتح و حماس پرداخته است. این روزنامه می نویسد توافقی که یک سر آن گروه فتح – با اندیشه صلح با اسرائیل – و سر دیگرش گروه حماس – با تفکر از میان برداشتن اسرائیل – باشد، به جایی نخواهد رسید. از سوی دیگر، دولت اسرائیل به توافق میان دو گروه رقیب فلسطینی با تردید می نگرد، چرا که تلاش های پیشین دو گروه برای آشتی راه به جایی نبرده است. اکنون وقت آن است که پرزیدنت اوباما – شخصا یا همراه با گروه چهار – نقشه صلح و پیشنهادهای ممکن را روی میز بگذارد؛ چون اسرائیل و فلسطینیان به تنهایی از بن بست کنونی خارج نخواهند شد.

جنگ سرد میان ایالات متحده و پاکستان

به نوشته لوموند کشته شدن بن لادن، پاکستان و ایالات متحده را به جنگ سرد کشانده است: لوموند می نویسد روزنامه های پاکستان نام رئیس ایستگاه سی آی ای در پاکستان را افشا کرده اند. افشای نام رئیس مهمترین ایستگاه اطلاعاتی آمریکا در منطقه - در زمانی که ایالات متحده قصد برچیدن ایستگاه سی آی ای از پاکستان را ندارد – به تنش ها در روابط دو کشور دامن زده است.

XS
SM
MD
LG