لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۳

نگاهی به روزنامه های روز پنج شنبه آمریکا


نگاهی به روزنامه های روز پنج شنبه آمریکا
نگاهی به روزنامه های روز پنج شنبه آمریکا

واشنگتن تایمزبا اشاره به غیبت احمدی نژاد در نشست های کابینه می نویسد این غیبت به شایعه ها درباره جدی بودن بحران سیاسی دراین کشور دامن زده است. رسانه های دولتی درباره این غیبت توضیحی ارائه نکرده اند اما بعضی سایتهای اصولگرا این غیبت را تاکتیک وی برای تقویت موضع خویش در قبال آنچه او توطئه علیه خودش خوانده است ارزیابی می کنند. شماری از سایت های اصولگرا هم با انکار هرنوع شکاف درحاکمیت، این خبرها را تبلیغات دشمن خوانده اند.

وال استریت جورنال در گزارش مربوط به سرکوب خونین جنبش اعتراضی مردم سوریه از سوی حکومت می نویسد در حزب حاکم بعث به خاطر این سرکوب ترک هائی ایجاد شده و شمار رو به فزاینده ای از اعضای حزب بعث حزب حاکم در اعتراض به آنچه نبود هر نوع تماس دولت با توده ها و شنیدن نگرانی های آنها خوانده اند از عضویت در حزب کناره گرفته اند این روزنامه از فعالان سوری نقل می کند که گفته اند میان سربازان عادی با نیروهای زبده وفادار به حکومت برخوردهائی روی داده و این امر شکاف درحاکمیت را سبب شده است.

واشنگتن پست این هشدار سناتور مک کین را پر اهمیت دیده که گفته است نباید علیه سوریه دست به اقدام نظامی زد. سناتور جمهوریخواه که مداخله نظامی به نفع شورشیان درلیبی را موجه می داند می گوید در مورد سوریه وضعیت مخاطره امیز است و امکان دارد بشار اسد را به سرکوب هرچه شدیدتر جنبش مردم وادار سازد.

نیویورک تایمز از تصمیم الفتح و حماس دو گروه متخاصم فلسطینی به آشتی و برپائی دولت وحدت ملی خبر داده است. روزنامه به نقل ازتحلیلگران می نویسد سرخوردگی محمود عباس از رسیدن به صلح با اسراییل و خشم او از وتوی قطعنامه شورای امنیت دایر برمحکومیت اسراییل درشهرک سازی درسرزمین های فلسطینی توسط آمریکا او را به حماس نزدیک کرده است .حماس نیز با توجه به بحران جاری سوریه واین نگرانی که با فروپاشی رژیم اسد، پایگاه جلب حمایت نظامی مالی و سیاسی خودرا از دست بدهد صلاح را به نزدیکی با فتح دیده است.

XS
SM
MD
LG