لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

شش قدرت جهان درباره ایران گفت و گو می کنند


سعید جلیلی و کاترین اشتون(عکس: آرشیو)
سعید جلیلی و کاترین اشتون(عکس: آرشیو)
قدرت های بزرگ جهانی چهارشنبۀ آینده(شش روز دیگر) به مذاکره و تبادل نظر با موضوع به کارگیری راهبردهای تازه در قبال ایران خواهند پرداخت.

هم رییس جمهوری آمریکا و هم سعید جلیلی، مذاکره کنندۀ ارشد اتمی ایران (جداگانه) تمایل خود را برای گفت و گوهای بیشتر و برطرف کردن ابهامهای موجود از راه دیپلماسی ابراز کرده اند و انتظار می رود که تلاش برای حل این ابهامها از راه مذاکره ادامه یابد؛ مذکراتی که در ماه ژوئن سال جاری(بیش از ۵ ماه پیش) به بن بست رسید و پس از آن ادامه نیافت.

پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، امید به از سرگیری مذاکرات در خصوص برنامۀ هسته ای ایران را احیا کرد. پیش از آن احتمال حملۀ اسرائیل به تأسیسات اتمی ایران مطرح بود.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، روز چهارشنبه در بروکسل میزبان نشست سران شش قدرت بزرگ جهان خواهد بود و دستور جلسه نیز کوشش برای متقاعد کردن ایران است به متوقف کردن برنامۀ اتمی اش. خانم اشتون این نشست را ادامۀ کوشش برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای مشکل برنامۀ هسته ای ایران خواند و جزئیاتی درخصوص مذاکرات پیش رو ارائه نداد.

شش قدرتی که نمایندگان آنها روز چهارشنبۀ هفتۀ آینده در بروکسل به گفت و گو خواهند نشست؛ چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان هستند.

رییس جمهوری آمریکا روز گذشته(چهارشنبه) طی نشست خبری خود در واشنگتن گفت که در عین حال که به راه حل دیپلماتیک برای رفع مشکل جامعۀ جهانی با ایران معتقد و پایبند است، تا امروز مذاکرۀ مستقیمی میان وی و مقامهای جمهوری اسلامی انجام نشده است. آقای اوباما شایعاتی را که در این مورد مطرح است، بی اساس خواند.

در این حال،خبرگزاری رویترز به نقل از پرس تی وی(تلویزیون برون مرزی انگلیسی زبان ایران) گزارش می دهد که سعید جلیلی- مذاکره کنندۀ ارشد اتمی ایران- روز چهارشنبه(دیروز) طی دیداری با سرگئی ریابکوف- معاون وزیر امور خارجۀ روسیه- برآنچه «آمادگی مداوم ایران برای مذاکره» عنوان کرده؛ تأکید ورزیده است.

دیپلماتهای غربی انتظار دارند که گزارش تازۀ آژانس بین المللی انرژی اتمی با محور ایران، فردا جمعه به اعضای این سازمان ارائه شود؛ گزارشی که حاوی یافته ها و اطلاعات مربوط به تازه ترین فعالیت های ایران در حوزۀ غنی سازی اورانیم و میزان قابلیت آن کشور برای تولید اورانیم با غنای بالا خواهد بود.
XS
SM
MD
LG