لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

مذاکرات هسته ای ایران در قزاقستان برگزار می شود


ایران می گوید برای مذاکرات مستقیم بر سر بر نامه هسته ای خود با کشورهای بزرگ جهان آماده است و انتظار می رود این مذاکرات اواخر ماه جاری میلادی در قزاقستان انجام گیرد.

علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه ایران که در آلمان به سر می برد، روز یکشنبه گفت شش کشور آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان در نظر دارند تا مذاکرات خود را با ایران ۲۵ فوریه در قزاقستان از سر گیرند. آقای صالحی این خبر را «خبر خوب» تلقی کرد.

سخنگوی خانم کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که فعالیتهای شش قدرت جهان را هماهنگ می کند، پیشنهاد خود را دائر بر انجام مذاکرات در قزاقستان تایید کرد.

مقامهای اتحادیه اروپا، در چند هفته اخیر ایران را متهم به استفاده از تاکتیهایی کرده اند که موجب تاخیر در انجام مذاکرات شده، به ویژه اینکه ایران بر سر تعیین جا و محل مداکرات تعلل کرده است.

وزیر امورخارجه ایران همچنین پیشنهاد روز شنبه جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا را «گامی بسوی جلو» تلقی کرد، پیشنهادی که طی آن واشنگتن برای مذاکرات مستقیم با ایران در صورتیکه تهران جدی باشد؛ اعلام آمادگی کرده بود.

معاون ریاست جمهوری آمریکا این سخنان را در کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ آلمان ایراد کرده بود.

ایران و گروه موسوم به «پنج بعلاوه یک» سال گذشته در سه دور از مذاکرات با این هدف که تقابل هسته ای خود را با غرب کاهش دهد شرک کرد.

ایران همواره برنامه هسته ای خود را صلح آمیز خوانده اما غرب سوظن دارد که نیت تهران ساخت سلاح هسته ای است.
XS
SM
MD
LG