لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

برگزاری مراسم روز جهانی پست در ایران و جهان


از زمانی که فرستادن نامه تنها راه ارتباطی بین افرادی بود که در فاصله زیادی از هم زندگی می‌کردند، سال‌ها گذشته است. اما به مرور زمان و با اختراع تلگراف و تلفن، ارسال پیام‌های نوشتاری و ارسال نامه کاهش قابل توجهی پیدا کرد.

امروزه با کاربردی شدن اینترنت زندگی عادی مردم، اکثر افراد با استفاده از ایمیل، پیامک، یا از طریق شبکه‌های اجتماعی اینترنتی، قادرند بدون هیچ یک از دغدغه‌های ارسال نامه و در کوتاه ترین زمان ممکن، با شخص مورد نظر خود در دورترین نقطه دنیا، ارتباط صوتی، تصویری یا نوشتاری برقرار کنند.

اما کاهش ارسال نامه بین افراد، نه تنها چیزی از میزان فعالیت پست در سراسر دنیا کم نکرده است، بلکه با بیشتر شدن تقاضای جابجایی اشیاء و بسته‌های بزرگ‌تر، ارائه سریع و امن خدمات پستی، حتی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

هر سال بیش از ۱۵۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پست در روز نهم اکتبر، به مناسبت روز جهانی پست مراسمی برگزار می‌کنند و در آن به دستاوردهای جدید و اهدافی که برای بالابردن کیفیت خدمات پستی مد نظر دارند اشاره می‌کنند.

برگزاری مراسم روز جهانی پست در ایران و جهان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

امسال هم در ایران روز هفدهم مهر ماه، مراسم روز جهانی پست با هدف معرفی خدمات و دستاوردهای پست به عنوان کهن‌ترین و گسترده‌ترین ابزار ارتباطی میان مردم جهان برگزار شد.

گرچه در بسیاری از گزارش‌ها و همایش‌های برگزار شده، بارها به مشکلات و همچنین اثرات مثبت ارائه صحیح خدمات پستی اشاره شده است، اما همچنان مشکلات زیربنایی اداره پست دولتی، از جمله زمان ارسال بسته‌های پستی، امنیت مرسوله‌ها و نیز شرایط و قوانین ارسال بین المللی مرسولات، توجه بسیاری از متقاضیان را به استفاده از خدمات شرکت‌های پست خصوصی جلب کرده است.

به گفته حسین مهری مدیر عامل شرکت پست ایران، سرانه مرسولات پستی ایران یک سوم سرانه پستی دنیاست.

پست ایران علیرغم همه فعالیتی که تاکنون در زمینه افزایش خدمات الکترونیکی پستی داشته، اما هنوز در بخش فیزیکی ارسال، یعنی رساندن محموله پستی به درب منازل و دست افراد، از توان بالایی برخوردار نیست. این در حالی است که تعطیلی تنها یک روز خدمات پستی در بعضی از کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا، باعث بروز مشکلات جدی در حوزه اقتصاد، آموزش و درمان می‌شود.

XS
SM
MD
LG