لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

خاورمیانه و ایران در روزنامه های یکشنبه جهان


خاورمیانه و ایران در روزنامه های یکشنبه جهان
خاورمیانه و ایران در روزنامه های یکشنبه جهان

روزنامه گاردین چاپ لندن در برخورد به خیزش های آزادیخواهانه در خاورمیانه نوشته است: پیامد نا آرامی ها در سوریه بالقوه بزرگتر از همه رویدادهایی است که خیزش جهان عرب تاکنون دربر داشته است؛ و سقوط بشار اسد ممکن است از تهران تا تل آویو را به لرزه درآورد.

زکی شهاب، مقاله نویس گاردین در این رابطه می افزاید: «تغییر رژیم دمشق برای جامعه بین المللی پیامدهای متعدد و پیچیده ای خواهد داشت: نخست در لبنان و فلسطین چرا که سوریه برای گروه های حزب الله، حماس و جهاد اسلامی نقشی حیاتی دارد. سپس برای همپیمانان سوریه یعنی ترکیه، عراق و ایران. سوریه تنها هم پیمان جمهوری اسلامی در جهان عرب است؛ اما شاید مهمترین بازتاب سقوط بشار اسد، دگرگونی در روابط سوریه با اسرائیل باشد.»

این روزنامه سپس می نویسد: «تحلیلگران بر این باورند که حمایت دمشق از گروه های تروریستی فلسطینی نه برای کمک به آرمان اعراب؛ بلکه بیشتر برای آن است که در مذاکره با آمریکا و اسرائیل بر سر بازپس گیری بلندی های جولان، برگ برنده را در دست داشته باشد. اما اسرائیل از آن بیم دارد که یک رژیم افراطگرای اسلامی در سوریه جای رژیم اسد را بگیرد.

لس آنجلس تایمز گزارش کرده در میان جنبش های دموکراتیکی که در خاورمیانه جریان دارد، یک جنبش – به مدد سانسور شدید رسانه ای در ایران- از نظر جامعه بین المللی پنهان مانده است: تظاهرات در اهواز، و دیگر شهرهای خوزستان هفته هاست ادامه دارد و توسط نیروهای بسیجی به شدت سرکوب می شود.

روزنامه لوموند چاپ فرانسه نیز می نویسد: «دولت تهران در برابر کشورهای خلیج فارس لحن تندتری به کار گرفته است.»

به نوشته لوموند، سرلشکر سید حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در مراسمی به مناسبت روز ملی خلیج فارس، آنچه را که جبهه گیری دیکتاتورهای عرب حوزه خلیج فارس علیه ایران می داند، محکوم کرده و سناریوهای ایجاد ترتیبات امنیتی در منطقه‌ خلیج فارس بدون حضور جمهوری اسلامی را فاقد مشروعیت و مقبولیت خوانده است.

XS
SM
MD
LG