لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

اخبار ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان


اخبار ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان
اخبار ایران و خاورمیانه در روزنامه های جهان

روزنامه لوموند چاپ فرانسه پافشاری احمدی نژاد بر سرپرستی وزارت نفت را نافرمانی رییس جمهوری از رهبر و مجلس شدیدا محافظه کار، و «گشودن جبهه دیگری در رویارویی با محافظه کاران» خوانده است. لوموند می نویسد: «به رغم نظر شورای نگهبان قانون اساسی دایر بر این که رییس جمهوری نمی تواند همزمان بر وزارت نفت ریاست کند، مشاور حقوقی احمدی نژاد روز یکشنبه تاکید کرد که وی بر امور آن وزارتخانه نیز نظارت خواهد داشت.» لوموند می افزاید: «تصمیم احمدی نژاد مایه گمانه زنی هایی شده است در این باره که وی نهایتا قصد دارد در نشست هجدهم خرداد وزیران نفت کشورهای عضو اوپک به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران حضور یابد.» هرچند خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش کرده ریيس دولت ایران در اجلاس آينده اوپک شركت نمی کند و يكی از وزيران هيئت دولت به عنوان ریيس دوره ای اوپک حضور خواهد داشت.

لس آنجلس تایمز روزنامه چاپ آمریکا می نویسد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر که تعدادی از مدیران و مقام های رده بالای دولت ایران در میان متهمان به جاسوسی برای آمریکا بودند، جار و جنجال زیادی به راه انداخته است. این روزنامه از خبرگزاری نیمه دولتی فارس نقل می کند که یکی از دستگیر شدگان با بیست و پنج سال سابقه کار دولتی هدفش از دادن اطلاعات به سازمان های جاسوسی، مهاجرت به غرب و در بردن پسرش از خدمت سربازی بوده است.

نیویورک تایمز سخنرانی پرزیدنت اوباما در «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل» موسوم به ایپک را پاسخ صریح وی به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و دفاع از موضع خود در مورد تعیین مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ برای دو کشور اسراییل و فلسطین خوانده است. این روزنامه می نویسد تاکید رییس جمهوری آمریکا بر این مواضع در لابی طرفدار اسراییل در ایالات متحده، به چالشی است برای اسراییل تا تصمیمات دشواری را که برای صلح پایدار ضروری است، اتخاذ کند.

XS
SM
MD
LG