لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

دعوت به صلح پیام مشترک رهبران جهان به مناسبت کریسمس


پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در بالکن کلیسای سنت پیتر در واتیکان - ۴ دی ۱۳۹۳
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در بالکن کلیسای سنت پیتر در واتیکان - ۴ دی ۱۳۹۳

پس از گذشت روزهایی خشونت‌بار در سالی که رو به پایان است، رهبران جهان در پیام‌هایی به مناسبت فرا رسیدن کریسمس، مردم را به صلح و آشتی، و سخن گفتن علیه خشونت و بی‌عدالتی در سراسر جهان دعوت کردند.

در واتیکان، پاپ فرانسیس، روز پنجشنبه در پیامی به مناسبت فرا رسیدن کریسمس، خواهان حل مسالمت‌آمیز مناقشات در اوکراین، سودان جنوبی، آفریقای مرکزی، جمهوری دمکراتیک کنگو و دیگر نقاط جهان شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین با قربانیان ویروس مرگبار ابولا، و نیز خانواده‌های کودکانی که اواخر آذر ماه در جریان حمله افراد مسلح گروه طالبان به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان کشته شدند، ابراز همدردی کرد.

در شهر کوچک بیت اللحم، جایی که به باور مسیحیان عیسی مسیح در آن زاده شد، زنگ‌های کلیسای ولادت مسیح، مؤمنان را به حضور در مراسم دعا و نیاش فرا خواند.

فواد توآل، اسقف لاتین‌تبار اورشلیم، مقام ارشد کلیسای کاتولیک در سرزمین مقدس، هدایت آئین نیایش گروهی نیمه شب کریسمس، در حالی که صدها عابد در کلیسای ولادت در حال دعا بودند، را برعهده داشت. وی در پیام خود، یهودیان، مسلمانان و مسیحیان را به صلح و همزیستی در کنار یکدیگر در سرزمین مقدس فرا خواند.

آئین‌های کریسمس روحیه مردم را پس از یک سال مناقشه و شکست گفتگوهای صلح در منطقه بالا برده است. با این حال، شمار شرکت کنندگان در این مراسم در پی جنگ ۵۰ روزه بین اسرئیل و گروه فلسطینی حماس در نوار غزه پائین بود.

از حدود چهار ماه پیش و پایان جنگ غزه، آتش بس بطور کلی رعایت شده، اما صنعت گردشگری در سرزمین مقدس هنوز رونق نگرفته است. فلسطینی‌ها در بیت اللحم از نبود گردشگر، که به اقتصاد شکننده شهر آسیب می‌زند، ناخشنود هستند.

در واشنگتن، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و همسرش میشل، بانوی اول آمریکا، در پیامی ویژه، ضمن سپاسگزاری از نیروهای ارتش به خاطر خدماتشان به کشور، کریسمس و سال نوی مسیحی را به همه آمریکایی‌ها تبریک گفتند.

در بریتانیا، ملکه الیزابت، در پیام خود از آشتی سخن گفت و از کسانی که در غرب آفریقا با اپیدمی ابولا مبارزه می‌کنند، سپاسگزاری کرد.

در استرالیا، کمتر از دو هفته پس از آن که یک مسلمان افراطی ده‌ها نفر را در کافه‌ای در شهر سیدنی به گروگان گرفت، تونی آبوت نخست وزیر آن کشور از مردم استرالیا خواست نه فقط خانواده‌های قربانیان آن حادثه، بلکه کسانی که سالی دشوار را پشت سر گذاشته‌اند را به خاطر داشته باشند.

رئیس جمهوری آلمان نیز به مناسبت کریسمس در پیامی از هموطنانش خواست آغوش‌های خود را به روی صدها هزار نفر که از منطق جنگی می‌گریزند، باز کنند و هیاهوی ضدمهاجر فرصت‌طلبان را رد کنند.

در دونتسک در شرق اوکراین، مرکز شورشیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه، صدها نفر برای رونمایی سنتی درخت آذین شده کریسمس با لامپ‌های رنگین، در استانه تعطیلات سال جدید میلادی جمع شدند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای مسیحیان سراسر جهان آرزوی روزبهی کرد، و از وضعیت ناهنجار اقلیت‌های مسیحیی در برخی مناطق خاورمیانه که در هر کشوری، «به استثنای اسرائیل»، هدف آزار و اذیت قرار دارند، ابراز تاسف کرد.

اقلیت مسیحی ایران نیز، که بیشتر ارمنی و پیرو دیانت گریگوری هستند، کریسمس را در کلیسای سنت مری تهران جشن گرفتند.

XS
SM
MD
LG