لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

رهبران جهان برای هماهنگی در زمینه واکنش به شیوع کرونا به طور مجازی دیدار می‌کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رهبران قدرتمندترین اقتصادهای جهان روز پنج شنبه در یک گردهمایی مجازی شرکت خواهند کرد تا واکنش ها به شیوع سریع ویروس کرونا در جهان را هماهنگ کنند.

ملاقات رهبران «گروه بیست» به ریاست ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، برگزار می شود. ریاض که ریاست این گروه را در سال جاری میلادی برعهده دارد می‌گوید اجلاس فوق العاده ای را برای پیشبرد تلاش های جهانی در برخورد با این بیماری همه‌گیر و پیامدهای اقتصادی اش، با توجه به قطع درآمد مردم بر اثر تعطیلی ها و قرنطینه ها، برنامه ریزی کرده است.

این اجلاس مجازی در شرایطی برگزار می شود که عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت خود و سقوط قیمت نفت در بازار جهانی زیر انتقاد قرار دارد. عربستان پس از آن که روسیه حاضر نشد کاهش سقف تولید توافق شده را تمدید کند، تصمیم به باز پس گرفتن سهم خود از بازار بین المللی گرفت.

ایالات متحده از ریاض خواسته است در این استراتژی خود تجدید نظر کند.

این هفته میان وزیران خارجه «گروه هفت» بر سر اعلام چین به عنوان منشأ این ویروس اختلاف نظر وجود داشت.

شی جین‌پینگ و ولادمیر پوتین، روسای جمهوری چین و روسیه، از جمله شرکت کنندگان در اجلاس مجازی پنج شنبه هستند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از آپارتمانش در برلین در قرنطینه شخصی در این اجلاس شرکت می‌کند.

«سازمان بهداشت جهانی»، «سازمان ملل متحد»، «بانک جهانی»، «صندوق بین المللی پول»، و «سازمان بین المللی کار» در اجلاس مجازی پنج شنبه حضور دارند.

مقام هایی از اسپانیا، اردن، سنگاپور، سوئیس، «اتحادیه آفریقا»، «آ سه آن» و «شورای همکاری خلیج فارس» هم قرار است به این جمع ملحق شوند.

«سازمان بین المللی کار» می گوید حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان بیمه سلامت ندارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورها خواسته است طرحی متناسب با زمان جنگ، شامل محرک های اقتصادی هزاران میلیارد دلاری، را در نظر بگیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG