لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

آمار تازۀ سازمان جهانی بهداشتبه رغم آنکه سالانه میلیاردها دلار به انجام تحقیقات گوناگون در خصوص شیوع بیماریهای مختلف، میزان مرگ و میر، و شرایط عمومی بهداشت و تندرستی در سطح جهان اختصاص می یابد، اطلاعات مفید و پژوهشهای قابل اعتماد اندکند.

در گفتگویی با خبرگزاری رویترز، مدیر آمار بهداشت و سیستمهای اطلاعاتی سازمان جهانی بهداشت، گفته است که دو سوم موارد مرگ شهروندان جهان و یک سوم تولدها ثبت نمی شود.
مسئولان آمارسازمان جهانی بهداشت می گویند مهمترین مشکل آمارگیری دستیابی به اطلاعات موثق است که کار دشواری است و در میان موانعی است که سازمانهایی چون سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و بانک جهانی، که پیوسته فعالیت آمارگیری را در میان فعالیتهای اصلی اداری خود دارند، در تنگنا قرار می دهد.

تازه ترین آمار منتشر شدۀ سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که از هر سه بزرگسال، یکی به فشار خون بالا مبتلاست و از هر ده بزرگسال، یکی به دیابت (مرض قند). این نهاد همچنین اعلام کرده که بین سالهای 1980 و 2008 در تمامی مناطق جهان، شمار شهروندانی که اضافه وزن دارند دو برابر شده و امروز نیم میلیارد شهروند جهان که دوازده درصد از جمعیت کل آن را تشکیل می دهند، دارای اضافه وزن عمده هستند.

نشست جهانی بهداشت که از 21 تا 26 مه در ژنو برگزار خواهد شد، پیشرفتهایی را که طی ماههای اخیر در وضعیت بهداشت و تندرستی شهروندان جهان حاصل شده بررسی خواهد کرد.
طی دو دهۀ اخیر، میزان مرگ و میر مرتبط با زایمان 47 درصد کاهش یافته است.
XS
SM
MD
LG