لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

گزارش «خانه آزادی» درباره وضعیت دموکراسی در آمریکا و دیگر کشورهای جهان


یک حامی پرزیدنت ترامپ تیشرتی با نوشته «تو خبر جعلی هستی» به دست گرفته است.
یک حامی پرزیدنت ترامپ تیشرتی با نوشته «تو خبر جعلی هستی» به دست گرفته است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «خانه آزادی» می گوید دموکراسی در ایالات متحده در سال های اخیر به شکل چشمگیری تضعیف شده و مقصر آن پرزیدنت ترامپ است که «به طور مداوم حاکمیت قانون، ژورنالیسم مبتنی بر واقعیت و دیگر اصول و هنجارهای دموکراسی را مورد حمله قرار داده است.»

این گروه مردم نهاد مستقر در آمریکا در گزارش سالانه اش درباره دموکراسی هشدار داده است که الگوهای مشابهی در دیگر کشورها دیده شده که در آن جا نهایتا استبداد بر دموکراسی غلبه کرده است.

هر چند در رتبه بندی این گروه، ایالات متحده همچنان با رتبه ۸۶ یک دموکراسی پویا با معیارهای جهانی است، اما نشان می دهد که به شکل چشمگیری تضعیف شده است. در رتبه بندی جدید «خانه آزادی»، ایالات متحده در سطح کشورهایی مانند یونان، کرواسی و مغولستان و پایین تر از دموکراسی های دیرپایی مانند آلمان، فرانسه و بریتانیا قرار دارد.

در این گزارش تازه درباره سال ۲۰۱۸، حقوق سیاسی و آزادی های مدنی در ۶۸ کشور روند نزولی داشته و تنها ۵۰ کشور روندی صعودی را طی کردند. روند کلی نزولی برای سیزدهمین سال متوالی ادامه دارد.

وضعیت دو کشور مجارستان و نیکاراگوئه در سال گذشته از همه بدتر است. مجارستان از رده «آزاد» به «تا حدودی آزاد» و نیکاراگوئه در میانه سرکوب شدید جنبش سراسری ضد دولتی به رده «غیر آزاد» سقوط کرده اند.

از دیگر کشورهای در مسیر نزول چین و کامرون هستند.

سوریه، سودان جنوبی، اریتره، ترکمنستان و کره شمالی در میان بدترین کشورها و فنلاند، نروژ، سوئد، کانادا و هلند از جمله بهترین ها هستند.

ارمنستان، اتیوپی و عراق تلاش قابل توجهی برای بهبود جایگاه شان در رده بندی «خانه آزادی» انجام داده اند.

ایران در میان کشورهای «غیر آزاد» و در پایین جدول در رتبه ۱۸ قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG