لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

هزینه انرژی در جهان بالا می رود


پاک سازی صفحات خورشیدی در نیروگاه انرژی خورشیدی
پاک سازی صفحات خورشیدی در نیروگاه انرژی خورشیدی

آژانس بین المللی انرژی می گوید اگر تغییرات عمده ای در شیوه استفاده ملت ها، شرکت ها و مصرف کنندگان از انرژی صورت نگیرد، جهان ممکن است با قیمت های بسیار بالاتر و خطر بیشتر تغییرات آب و هوا روبرو شود.

گزارش آژانس که روز چهارشنبه منتشر شد پیش بینی می کند تقاضا برای انرژی تا سال ۲۰۳۵ چهل درصد افزایش یابد، که می تواند قیمت هر بشکه نفت را از ۲۰۰ دلار بالاتر ببرد.

تهیه کنندگان گزارش می گویند خاورمیانه تنها مکانی است که در آن تولید نفت احتمالا می تواند برای تامین تقاضا به شدت گسترش پیدا کند، اما بدون سرمایه گذاری قابل ملاحظه در توسعه تاسیسات زیر بنایی چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

گزارش همچنین یادآور می شود سوانح طبیعی اخیر در ژاپن پرسش هایی درباره ایمنی و آینده نیروی اتم را مطرح ساخته است. در عین حال هشدار می دهد که کاهش بیشتر در انرژی اتمی تلاش برای تامین تقاضای انرژی را، بدون افزایش تولید کربن مرتبط با تغییر آب و هوا، پیچیده خواهد ساخت.

گزارش افزایش معتدلی را در درصد انرژی که از سوخت های فسیلی به دست می آید و دستاوردهای متوسطی را برای انرژی قابل تجدید در چند دهه آینده پیش بینی می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد صدها میلیارد یارانه های سوخت های فسیلی قطع شود و برای تشویق گسترش منابع انرژی قابل تجدید کارهای بیشتری صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG