لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۸

تغيير منشور اتحاديه اروپا


در حاليکه سران اروپا سخت تلاش ميکنند راه حلی برای بحران بدهی اروپا پيدا کنند، به نظر ميرسد که در مورد نحوه مقابله اختلاف نظری اساسی بين آلمان و کميسيون اجرائی اتحاديه اروپا پديد آمده است. از يک سو، قرار است امروز چهارشنبه خوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اجرائی اتحاديه اروپا، طرح «اوراق ثبات»، يا اوراق قرضه اتحاديه اروپا را فاش سازد. از سوی ديگر، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، معتقد است که عرضه اوراق قرضه ، که به اوراق قرضه اروپا نيز معروف شده، راه حلی اساسی و دراز مدت برای بحران بدهی اروپا نخواهد بود. خانم مرکل همچنين ميافزايد که که در حال حاضر زمان مناسبی برای بحث پيرامون ارائه اوراق قرضه اروپا نيست.

صدر اعظم آلمان تنها را حل مقابله با بحران مالی اروپا را تغيير در منشور اتحاديه اروپا عنوان کرده است.

خانم مرکل ميگويد تغيير منشور اتحاديه اروپا راه را برای انسجام بيشتر اتحاديه هموار خواهد کرد که اين امر نقشی حياتی و مهم در حل و فصل بحران بدهی اروپا، و جلب اعتماد سرمايه گذاران بازی خواهد کرد. خانم مرکل بارديگر تأکيد که سقوط يورو برابر با سقوط اروپاست. در همين رابطه، نيکولا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه گفت که بمنظور اجتناب از اختلاف شديد در کسری بودجه کشورهای عضو، آلمان و فرانسه بزودی پيشنهادی در مورد اصلاحات منشور اتحاديه اروپا ارائه خواهند کرد. آقای سرکوزی افزود که حتی در حال حاضر، وضع مالی حوزه يورو بمراتب بهتر از آمريکا و بريتانياست. او تشريح کرد که ميانگين کسری بودجه حوزه يورو در سال جاری تقريباً ۴ درصد ارزش حجم توليد ناخالص داخلی اين حوزه خواهد بود، در حاليکه کسری بودجه آمريکا به ده درصد و کسری بودجه بريتانيا نزديک به ۹ و نيم درصد ارزش حجم توليد ناخالص داخلی آنها خواهد رسيد.

قرار است سران ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا در نهم ماه دسامبر، يعنی شانزده روز ديگر، ايجاد اوراق قرضه اروپا را به بحث و گفتگو بگذارند.

XS
SM
MD
LG