لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

مذاکرات تجاری آمريکا و چين


مقامات برجسته چين و آمريکا،، امروز دوشنبه بار ديگر در نشست کميته مشترک پيرامون مسائل بازرگانی بين دوکشور، که در شهر «چِنگ دو»، واقع در جنوب غربی چين برگزار شد، شرکت کردند و در فضائی پر تنش در مورد حل و فصل مسائل موجود و بهبود روابط تجاری بين کشور به گفتگو پرداختند..

ونگ کويش آن»، معاون نخست وزير چين، که هيأت بازرگانی اين کشور را نيز سرپرستی ميکند. به نمايندگان تجاری آمريکا هشدار داد که از سياسی کردن مذاکرات خودداری کنند. معاون نخست وزير چين گفت که در حال حاضر اقتصاد جهانی در وضعيتی بحرانی بسر ميبرد و تضمين سلامت آن بعهده کليه کشورهاست. او هشدار که همکاری بين آمريکا و چين بهتر از مقابله دو کشور است. او گفت که رشد اقتصادی نابرابر، يعنیرشداقتصادی چين و چند کشور ديگر در ازای رشد منفی اقتصادی در ساير کشورها، بهتر از کاهش رشد اقتصاد جهانی است.

جان برايسون، وزير بازرگانی، و سرپرست هيأت نمايندگی آمريکا، نيز هشدار داد که گرايش کنگره و صاحبان مشاغل آمريکا نسبت به گسترش روابط تجاری با چين روز به سردی گذاشته است. آقای برايسن ابراز نگرانی کرد که کسری تراز بازرگانی خارجی آمريکا با چين احتمالاً از تمايل واشنگتن نسبت به گسترش روابط با چين کاسته است.

او مصراً خواستار پيشرفت مذاکرات و رسيدن به نتايج ملموس کميته مشترک، از جمله شناور ساختن ارزش برابری «يوآن»،پول چين، جلوگيری از توليد کالا با مارکهای تقلبی شرکت های عمده، وامکانات بيشتر برای شرکتهای آمريکا در چين شد.

نشست کميته مشترک پيرامون امور تجاری و بازرگانی آمريکا / چين زمانی برگزار ميشود که به رغم بحران مالی و کندی رشد اقتصادی در اروپا و آمريکا، مازاد تجارت خارجی چين همچنان رو به افزايش است و در سال گذشته به بيش از ۲۷۳ ميليارد دلار رسيد.

کميته مشترک تجاری و بازرگانی چين که در سال ۱۹۸۳ تأسيس شد، هر سال دو بار تشکيل جلسه ميدهد تا از طريق حل وفصل مسائل بازرگانی بين دوکشور، روابط تجاری آمريکا و چين را بهبود و گسترش دهند.

XS
SM
MD
LG