لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

نخست وزيران جديد ايتاليا و یونان با آموزنی دشوار روبرو هستند


ماریو مونتی و لوکاس پاپادیموس، نخست وزیران جدید ایتالیا و یونان ماه های دشواری پیش رو دارند. هر دو در نظر دارند برنامه صرفه جویی دشواری را به مورد اجرا بگذارند تا پیش از انتخابات، کشورهای بدهی زده خود را از خطر ورشکستگی نجات داده و ثبات نسبی ایجاد کنند.

در حالیکه بهره اوراق قرضه ایتالیا می رود تا از مرز خطرناک ۷ درصد درسال بگذرد، ماریو مونتی روز گذشته با رهبران دو حزب اصلی و صاحبان عمده مشاغل دیدار کرد تا در مورد برنامه صرفه جویی دولت و نیاز به از خود گذشتگی مردم، شرکت ها و احزاب سیاسی با آنان گفتگو کند. نخست وزیر ایتالیا پس از دو روز مشاوره، روز چهارشنبه اعضای کابینه دولت را به جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهوری ایتالیا معرفی می کند.

پس از سال ها نخست وزیری سیلویو برلوسکونی، اکنون چشم ها به ماریو مونتی دوخته شده تا اقتصاد و سیستم مالی ایتالیا را از بحران برون آورد. ولی «ایستاد»، یک موسسه پژوهشی اقتصادی معتبر ایتالیا در مورد اینکه موانتی بتواند مشکلات مالی ایتالیا را حل و فصل کند ابراز تردید کرده است. انریکو جیووانینی، رییس موسسه پژوهشی ایستاد و آماردان برجسته سابق سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، می گوید ایتالیا به شخصی نه صرفا کارشناس بلکه مدیر، با تجربه و قاطع نیاز دارد که بتواند در زمان کوتاه تصمیمات دشواری در تمام سطوح، از جمله نحوه جمع آوری مالیات، سیاست صنعتی و بازارهای بورس سهام، اتخاذ کند.

در یونان، انتونیس ساماراس، رهبر حزب محافظه کار مخالف دولت، گفت که پارلمان یونان روز چهارشنبه به لوکاس پاپادیموس، نخست وزیر این کشور، رای اعتماد خواهد داد. انتظار می رود نمایندگان احزاب دست راستی یونان نیز از نخست وزیری پاپادیموس پشتیبانی کنند. پاپادیموس گفت اولویت دولت جدید گرفتن بخش دیگری از وام اضطراری از اتحادیه اروپا و پرداخت به موقع اقساط وام های کشور است. پاپادیموس، و اوانجلوس ونیزلوس، وزیر دارایی یونان، هر دو تاکید کرده اند که یونان با تمام قوا کوشش خواهد کرد تا در حوزه یوروی اتحادیه اروپا باقی بماند.

XS
SM
MD
LG