لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

روسيه در آستانه عضويت در سازمان تجارت جهانی


انتظار ميرود ۱۵۳ کشور عضو سازمان تجارت جهانی اين هفته در اجلاس ژنو به ورود روسيه به اين سازمان خوش آمد گويند. در حاليکه هنوز نگرانيهائی در مورد آنکه چگونه صنايع دولتی روسيه خواهند توانست بطور منصفانه در بازارهای جهانی رقابت کنند وجود دارد، ولی برخی از تحليل گران گفته اند که روسيه، ششمين اقتصاد بزرگ جهان، و بزرگترين اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی، بزرگتر از آن است که عضو سازمان تجارت جهانی نباشد. روسيه از سال ۱۹۹۳ تا بحال تلاش کرده است تا به عضويب سازمان تجارت جهانی در آيد. آخرين مانع عمده عضويت اين کشور جنگ با گرجستان بود که باعث شد سازمان تجارت جهانی عضويت روسيه را نپذيرد. ماکسيم مدودف، مذاکره کننده ارشد روسيه در سازمان تجارت جهانی هفته گذشته گفت مسکو و تفليس با ميانجيگری دولت سوئيس توافق کرده اند بين قفقاز و اوسه تيای جنوبی مبادلات تجاری بر قرار کنند.

عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی بدان معنی است، که دولت روسيه ميتواند گاز و نفت بيشتری در سطح جهانی بفروش برساند، منع واردات فولاد روسيه به اروپا را لغو کند، و مردم روسيه بزودی قادر خواهند بود ماشين آلات صنعتی و اجناس ساخت اروپا را ارزانتر از سابق خريداری کند. اين خبر به ويژه برای خريداران اتومبيل بسيار جالب است زيرا آنها نيز خواهند توانست، پس از عضويت و لغو تعرفه های گمرکی، اتومبيل های خارجی را ده درصد ارزانتر از قيمت فعلی خريداری کنند. ولاديمير پوپوف، مدير شرکت «فيوريت موتورز» اميدوار است که خريداران اتومبيل بيشتری را در ۱۵ نمايشگاه اتومبيل اين شرکت در مسکو ببيند. پوپوف ميگويد که عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی فروش اتومبيل های خارجی اين شرکت را تا سال ۲۰۱۳ به دوبرابر، يعنی از ۷ هزار اتومبيل در سال به ۱۴ هزار اتومبيل افزايش خواهد داد. ولی اندری کورتونف، رئيس بنياد نوين يوراشيا، معقتد است که اين عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی بسياری از صنايع روسيه را بعلت عدم عدم توان رقابت صنعتی اين کشور در بازارهای آزاد، ورشکست کرده و بر شمار بيکاران اين کشور خواهد افزود.

چنانچه سازمان تجارت جهانی در هشتمين کنفرانس وزيران، که قرار است از امروز تا روز جمعه در ژنو برگزار شود، عضويت روسيه را تصويب کند، مسکو پس از سالها انتظار سرانجام خواهد توانست عملاً از نيمه دوم سال آينده به رويای ديرينه خود دست يابد.

XS
SM
MD
LG