لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

اوباما: چين بازار آزاد را به بازی گرفته است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در نطق پایانی اجلاس سالانه سازمان همکاری اقتصادی آسیا و حوزه اقیانوس آرام «اپک» گفت سران ۲۱ کشور عضو اپک موافقت کردند که گام هایی در جهت گسترش روابط تجاری، نوآوری و از میان برداشتن موانع و تعرفه های گمرکی بردارند.

اوباما گفت این امر قدرت رقابتی آمریکا را توسعه می دهد و در این کشور کار ایجاد خواهد کرد. وی افزود رشد سریع اقتصادی آمریکا به رشد اقتصاد جهانی کمک اساسی خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا در مورد چین تصریح کرد که پکن باید این واقعیت را درک کند که نقش کنونی اش بسیار متفاوت تر از ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته است. در آن زمان اگر چین اصول و مقررات بین المللی را نقض می کرد اثر چندانی بر اقتصاد جهانی نداشت. ولی اکنون اقتصاد چین به صورت یک اقتصاد بزرگ و پیشرفته باید در مورد تجارت آزاد و شناور ساختن واحد ارزی خود مسئولانه تر برخورد کند.

رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد که ما از رشد اقتصادی صادقانه چین استقبال می کنیم ولی پکن اغلب نظام بازار آزاد را به نفع خود به بازی می گیرد. وی تاکید کرد که پکن باید از همان اصول و مقرراتی که سایر کشورهای جهان رعایت می کنند پیروی کند. او گفت چین در مورد شناور ساختن پول خود با سرعت کافی عمل نکرده و به گفته اقتصاددانان ارزش برابر آن هنوز ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از قیمت واقعی آن است. اوباما افزود پایین نگهداشتن عمدی نرخ یوآن به این کشور امکان می دهد کالاهای خود را ارزانتر از رقبای خود در بازارهای جهانی عرضه کند که این امر صدمه های عمده ای به شرکت های آمریکایی وارد کرده و اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخته است.

رییس جمهوری آمریکا گفت ما سخت تلاش خواهیم کرد تا با افزایش حجم صادرات، نرخ بالای بیکاری در کشور را کاهش دهیم و یکی از راهکارهای اصلی برای رسیدن به این هدف، رشد سریع اقتصادی در آسیا و کشورهای حوزه اقیانوس آرام است. وی بار دیگر تاکید کرد آسیا نقش اساسی در آینده اقتصادی آمریکا خواهد داشت و آمریکا بخشی از کشورهای حوزه اقیانوس آرام بوده، هست و خواهد بود.

اوباما در پایان گفت رهبران کشورهای شرکت کننده همچنین موافقت کردند که فن آوری های تولید انرژی های پاک را توسعه داده و از ارائه یارانه به صنایعی که هنوز از مواد نفتی استفاده می کنند و به عقیده دانشمندان باعث آلودگی و گرمایش زمین می شوند، خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG