لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

پيمان تجارت آزاد اوباما در صدر موضوعات اپک


در آستانه نوزدهمين اجلاس سالانه سران ۲۱ کشور عضو اپک در آمريکا، باراک اوباما روز گذشته پس از ديدار با برخی از سران کشورهای عضو گفت که آمريکا و سران هشت کشور حوزه اقيانوس آرام در مورد اصول کلی پيمان مشارکت ترانس پاسيفيک، يعنی پيمان ايجاد يک بلوک آزاد تجاری، به توافق رسيده اند.

او ابراز اميدواری کرد که تا سال آينده اين پيمان به تصويب برسد.

اوباما که روز گذشته در هانولولو سخن ميگفت افزود که پيمان مشارکت ترانس پاسیفيک سطح توليد، صادرات، و رقابت را افزايش داده، و علاوه بر ايجاد کار بازار مصرف را توسعه خواهد داد.

باراک اوباما ديدارهای جداگانه ای با رهبران روسيه و چين داشت. رئيس جمهوری آمريکا از رهبران روسيه و چين مصراً خواست، تا همانند واشنگتن، جمهوری اسلامی ايران را تحت فشار بگذارند تا از فعاليت های اتمی حساس و مظنون خود دست بردارد.

براک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به هوجین تائو، رئيس جمهوری چين گفت که مردم آمريکا بطور فزاينده ای از تغییر سياستهای اقتصادی پکن در زمینه هایی از جمله شناور ساختن ارزش برابری واحد پولی چين، تعادل مبادلات تجاری، و جلوگيری از توليد اجناس با مارک تقلبی شرکتهای معتبر، مأيوس و نااميد شده اند.

کشورهای عضو اپک، که ۴۰ درصد جمعيت جهان را در بردارند، ۴۴ درصد کل تجارت جهانی را نيز بخود اختصاص داده اند. در همين رابطه، رئیس جمهوری آمریکا گفت که آسيا از نظر اقتصادی و استراتژيک، برای آينده آمريکا نقشی حياتی دارد. او آسيا و حوزه اقيانوس آرام را موتور رشد اقتصاد جهانی خواند.

XS
SM
MD
LG