لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

نخست وزير موقت يونان برگزيده شد


نخست وزير موقت يونان برگزيده شد
نخست وزير موقت يونان برگزيده شد

رهبران احزاب سياسی يونان امروز پنجشنبه در کاخ رياست جمهوری اين کشور تشکيل جلسه دادند، و سرانجام پس از پنج روز مذاکره آقای لوکاس پاپادِموس را بعنوان نخست وزير موقت آينده يونان بزگزيدند. شهروندان يونان روز پنجشنبه از انتخاب آقای پاپادموس استقبال کردند.

دفتر رياست جمهوری يونان امروز انتخاب آقای پاپا دموس را برای احراز پست نخست وزيری موقت اين کشور مورد تأييد قرار داد و گفت قرار است که فردا روز جمعه مراسم سوگند برای احراز پست نخست وزيری برگزار شود.

آقای پاپادموس، اقتصاددان ۶۴ ساله، از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۱۰ معاون بانک مرکزی اروپا بود. سال گذشته پس از ترک بانک به عضويت هيات علمی دانشگاه هاروارد آمريکا در آمد. او روز دوشنبه به عنوان پيشتاز نامزد نخست وزيری يونان از آمريکا وارد آتن شد.

در ايتاليا، امروز پنجشنبه وزير دارایی اين کشور هنگام خروج از هتل محل اقامتش از پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد وضع مالی ايتاليا طفره رفت.

اما ریيس جمهوری ايتاليا تعهد کرده است اصلاحات سياسی در آن کشور را تسريع کند و از سيلويو برلوسکونی خواهد خواست تا ظرف همين هفته، يعنی احتمالاً در روز شنبه از سمت خود استعفا دهد.

ریيس جمهوری ايتاليا ماريو مانتی، اقتصاددان معروف اين کشور را به عنوان سناتور انتصابی مادام العمر برگزيد، و بدين ترتيب وی را در موقعيتی قرار داد تا بتواند برای احراز پست نخست وزيری آينده ايتاليا خود را نامزد کند. رئيس جمهوری ايتاليا تلاش ميکند که با ايجاد ثبات سياسی در کشور، بتواند با بحران بدهی ۲ تريليون ۶۰۰ ميليارد دلاری ايتاليا، که ۱۲۰ درصد ارزش حجم توليد ناخالص داخلی اين کشور است مقابله کند.

نگرانی فزاينده از بحران مالی و سياسی در يونان و ايتاليا خطر شکاف در حوزه يوروی اين اتحاديه را بشدت افزايش داده است.

گفته می شود که به تازگی مقام های فرانسوی و آلمانی و اتحاديه اروپا در مورد اصلاحات اساسی در حوزه يورو، از جمله کاهش تعداد اعضا به گفتگو پرداخته اند، که با واکنش متفاوت مردم روبرو شده است. برخی از اين نظر استقبال کرده و برخی ديگر با توجه به اصلاحات سياسی اخير در ايتاليا و يونان ابراز اطمينان کرده اند که بحران مالی اروپا به زودی سپری خواهد شد.

XS
SM
MD
LG