لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۵

ژاپن و کره جنوبی در تلاش برای جايگزينی نفت ايران


در پی تهديد غرب مبنی بر تحريم خريد نفت از جمهوری اسلامی ايران، ژاپن و کره جنوبی، دو کشور آسيائی صنعتی وابسته به نفت ايران، از کشورهای صادر کننده نفت خواسته اند تا در صورت کاهش و يا قطع صادرات نفت از ايران، نفت مورد نياز آنها را فراهم آورند. در همين رابطه، کوئي چيرو گِمبا، وزير امور خارجه ژاپن روانه رياض، پايتخت عربستان سعودی شد تا در مورد تأمين و ثابت ماندن قيمت نفت با مقامات اين کشور، از جمله عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان، و عبدالطيف بن راشد الزيانی، دبير کل شورای همکاری خليج فارس ديدار و گفتگو کند. گفته ميشود که وزير امور خارجه ژاپن همچنين با مقامات قطر و اِمارات نيز ديدار و گفتگو کرده است. يک مقام وزارت امور خارجه ژاپن بنام کازوهيرو کاواسه، گفت که توکيو با واشنگتن نيز در مورد تنش های موجود از نزديک در حال گفتگوست.

در حال حاضر عربستان سعودی ۳۰ درصد، امارات متحده عربی ۲۰ درصد و قطر ۱۰ درصد نفت مورد نياز ژاپن را عرضه ميکنند. در رسانه های گروهی کره جنوبی آمده است که اين کشور نيز در نظر دارد واردات نفت خود از ايران را که کاهش دهد و آنرا به سطح سال ۲۰۱۰ ميلادی برساند. چين، بزرگترين وارد کننده نفت ايران، ضمن انتقاد شديد از تحريم خواستار مذاکراه با واشنگتن شده است.

همزمان با احتمال تحريم، وزير انرژی امارات متحده عربی گفت کارهای ساختمانی پروژه سه ميليارد دلاری خط لوله نفت ۳۶۰ کيلومتری امارات به فجريه که قرار بود در ابتدا در ماه دسامبر و سپس در ماه می سال جاری گشايش يابد به تأخير افتاده و احتمالاً در ماه ژوئن آماده بهره برداری خواهد بود. به گفته وزير انرژی امارات اين خط لوله قادر خواهد بود بدون عبور از تنگه هرمز، روزانه يک ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت را از امارات به فجريه منتقل کند.

XS
SM
MD
LG