لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

تظاهرات در نيجريه در اعتراض به حذف يارانه بنزين


حذف يارانه بنزين در نيجريه، که يک چهارم هزينه های دولت را تشکيل ميدهد، قيمت بنزين را بشدت افزايش داد وبا واکنش شديد مردم و اتحاديه های کارگری روبرو شد.

پس گذشت تقريباً بيست سال از تصويب يارانه های بنزين، دولت نيجريه روز يکشنبه اعلام کرد که از اول ماه ژانويه سال ۲۰۱۲ ميلادی يارانه های بنزين را قطع خواهد کرد.

دولت نيجريه قطع يارانه ۸ ميليارد دلاری بنزين دولت را به دليل جلوگيری از ورشکستگی و اصلاحات اقتصادی به ويژه در پروژههای زيربنائی کشور عنوان کرده است.

پس از اعلام اين خبر، روز دوشنبه بر بهای بنزين در ابوجا، پايتخت سياسی، و لاگوس پايتخت تجاری نيجريه به بيش از دو برابر افزايش يافت و قيمت هر ليتر بنزين از ۴۵ سنت به ۹۴ سنت رسيد، که تقريباً مشابه قيمت بنزين در آمريکاست.

حذف يارانه بنزين از سوی دولت نيجريه، بی درنگ با واکنش و نارضايتی شديد مردم و اتحاديه های کارگری روبر شد. دو اتحاديه بزرگ کارگری نيجريه، بنام های کنگره کارگری و کنگره متحد تجاری، با صدور بيانيه مشترکی اقدام دولت را محکوم کردند و آنرا غير انسانی خواندند. آنها گفتند که هدف دولت ايجاد آشوب در کشور است.

در همين رابطه روز گذشته و امروز سه شنبه اتحاديه های کارگری، در اعتراض به حذف يارانه بنزين دولت، دست به تظاهرات خيابانی زدند، جايگاه های پمپ بنزين را بستند، و با برافروختن آتش در شاهراه های عمده رفت و آمد اتومبيل های را مختل ساختند.

يکی از تظاهرکنندگان با دشنام به صندوق بين المللی پول گفت ما قادر نيستيم بنزين را در نيجريه به قيمت آمريکا خريداری کنيم، به دليل آنکه حداقل دستمزد در اين کشور بمراتب کمتر از آمريکاست.

نيجريه که عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است روزانه دو ميليون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت توليد ميکند. اما به دليل فساد گسترده و سوء مديريت مجبور است، همانند برخی از کشورهای نفت خيز ديگر جهان، بنزين مورد نياز کشور را از خارج وارد کند. ت

حليل گران ميگويند که اقدام دولت صلح شکننده کنونی در اين کشور نفت خير را بشدت به مخاطره خواهد انداخت. نيجريه يکی از عرضه کنندگان عمده نفت خام به آمريکاست.

XS
SM
MD
LG