لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۴

آمريکا


گروه G در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
آمریکایی ها با باخت ۲ بر ۱ در مقابل هندوراس در ابتدای بازی های انتخابی جام جهانی در حوزه آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب، کونکاکاف، شروع ناامید کننده ای داشتند.

این نتیجه باعث شد بسیاری در ایالات متحده، عملکرد یورگن کلیمنزمن، سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا و تاکتیک های او را زیر سئوال ببرند. اما طولی نکشید که با قرار گرفتن تیم آمریکا در صدر آن گروه شش تیمی، همه تردیدها در باره این اسطوره آلمانی به سرعت برطرف شد.

او با امتحان کردن بازیکنان قدیمی و باتجربه در پست های جدید و بکارگیری بازیکنان جدید در پست های مختلف، فضایی از اعتماد به نفس و در عین حال رقابتی در تیم ایجاد کرد. با ۷ برد غیرمنتظره از ۱۰ بازی و به ثمر رساندن ۱۵ گل و تنها یک باخت و کسب همه امتیازهای چهار بازی آخر، توانستند بالاتر از کاستاریکا، درصدر گروه قرار بگیرند.

اگر شاگردان کلینزمن با همین روند به بازی کردن ادامه دهند، شاید آسمان، تنها محدویت پیش روی آنها برای به اوج رسیدن در برزیل باشد.

پيشينه شرکت در جام جهانی
اولین حضور آمریکا در رقابت های نهایی جام جهانی به سال ۱۹۳۰ بر می گردد. مقام سومی جهان در بازی های اروگوئه، بهترین نتیجه ای است که تیم ملی فوتبال آمریکا تاکنون در این رقابت ها کسب کرده است.

چهار سال بعد، در مرحله اول، از دور رقابت ها حذف شدند، اما در سومین حضور خود در جام جهانی در رقابت های سال ۱۹۵۰ در برزیل، با پیروزی مقابل تیم قدرتمند انگلستان در بلو هوریزانته، توانستند خاطره ای به یاد ماندنی خلق کنند.

در سال ۱۹۹۰ بار دیگر در همان مرحله اول حذف شدند اما در سال ۱۹۹۴ که میزبان رقابت های نهایی جام جهانی فوتبال شدند، توانستند به مرحله بعد صعود کنند.

در رقابت های ۱۹۹۸ فرانسه نیز حضور داشتند اما در بازی های ۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن، با پیروزی در برابر پرتغال و مکزیک و صعود به مرحله یک چهارم نهایی، در مقابل آلمان شکست خوردند و از صعود به مرحله نیمه نهایی باز ماندند.

در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان بار دیگر در همان مرحله اول حذف شدند. در سال ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی در جمع ۱۶ تیم برتر قرار گرفتند، اما با باخت در مقابل غنا، از صعود به مرحله بعد باز ماندند.

بازيکنان کليدی
جوزی آلتیدور بازیکن باشگاه ساندرلند لیگ برتر انگلیس، در بازی های انتخابی جام جهانی نمایش کاملی از خود به نمایش گذاشت. اما در مرحله نیمه نهایی با وجود عملکرد ضعیف، کلینزمن نتوانست درباره استفاده از این مهاجم جسور، که گل های زیادی به ثمر رسانده بود و همبازی فوق العاده ای برای کلینت دمپسی در خط حمله بود، تجدید نظر کند.

لاندون دانووان، بازیکن خلاق سال های اخیر تیم ملی فوتبال آمریکا، پس از چند ماه غیبت خودخواسته، به تیم ملی بازگشت و در خط میانی در کنار مایکل بردلی، بازیکن باشگاه رم ایتالیا قرار گرفت. به همراه تیم هاوارد، تیم ملی آمریکا در همه نقاط زمین حرفی برای گفتن خواهد داشت.

سرمربی: یورگن کلینزمن

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
مقام سومی بازی های ۱۹۳۰ اروگوئه، کسب رتبه سومی جام کنفدراسیون های ۱۹۹۲ عربستان سعودی و ۱۹۹۹ مکزیک، کسب رتبه چهارم جام جهانی زیر ۲۱ سال ۱۹۸۹ در عربستان سعودی، مقام چهارمی جام جهانی زیر ۱۷ سال نیوزیلند در سال ۱۹۹۹ و نایب قهرمانی جام کنفدراسیون ها در سال ۲۰۰۹ در آفریقای جنوبی.

ستارگان پيشين: جان هارکس، کلودیو رینا، برایان مک براید

مرحله اول گروهی بازی های آمريکا
۱۶ ژوئن با غنا در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی ناتال
۲۲ ژوئن با پرتغال درساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی مانائوس
۲۶ ژوئن با آلمان در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی رسيف
XS
SM
MD
LG