لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

اروگوئه


گروه D در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
سرمست از کسب رتبه چهارم جام جهانی ۲۰۱۲ آفریقای جنوبی و قهرمانی «کوپا آمریکا» در سال بعد از آن، تیم ملی فوتبال اروگوئه پا به مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آمریکای جنوبی گذاشت و یکی از امیدهای صعود به مرحله نهایی رقابت ها در برزیل بود.

نقشه های این تیم، برخلاف آنچه که در رقابت های ۲۰۱۲ به نمایش گذاشتند، نتیجه نداد و از ۱۸ امتیاز بازی های اول، تنها ۲ امتیاز کسب کرد.

اما بازیکنان اروگوئه ای توانستند به موقع به خود بیایند و با ارائه بازی های خوب و قرار گرفتن در رده پنجم جدول، برای چهارمین بار پیاپی، به مرحله حذفی (پلی آف) راه پیدا کردند تا باید برای نخستین بار در طول تاریخ خود، با اردن بازی کردند.

بازی رفت در امان برگزار شد که توانستند آن تیم را با نتیجه ۵ بر صفر شکست دهند و با تساوی صفر بر صفر در دور برگشت در مونته ویدئو، موفق شدند به مرحله نهایی بازی ها در برزیل راه پیدا کنند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
تا قبل از دهه ۱۹۷۰ میلادی اروگوئه یکی از غول های فوتبال جهان به حساب می آمد. دلیلی آن هم دو بار قهرمانی جهان بود؛ اولی در سال ۱۹۳۰، در اولین دوره رقابت های جام جهانی فوتبال که در کشور خودشان برگزار شد، و دومی در بازی های ۱۹۵۰ برزیل که توانستند در بازی فینال تیم قدرتمند میزبان را در ماراکانا با نتیجه ۲ بر ۱ شکست دهند و شگفتی خلق کنند.

صعود به مرحله نیمه نهایی در سال ۱۹۷۰ آخرین حضور درخشان این تیم در رقابت های جام جهانی بود.

در سال های بعد، اروگوئه هر چند وقت یک بار موفق به صعود به مرحله نهایی جام جهانی شد. در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا و ۱۹۹۸ فرانسه موفق به صعود نشدند، اما در جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن دوباره به مرحله نهایی راه یافتند و از مرحله گروهی هم بالا رفتند، اما با شکست در مقابل استرالیا در مرحله پلی آف، باز هم نتوانستند به بازی های ۲۰۰۶ آلمان راه پیدا کنند.

دوره بعد هم نتوانستند بطور مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی صعود کنند و دوباره کار به پلی آف کشید و این بار باید در برابر کاستاریکا بازی می کردند که کار سختی نبود و موفق شدند برای یازدهمین بار به مرحله نهایی رقابت های جام جهانی فوتبال صعود کنند.

در این سال و به لطف بازی های درخشان دیوگه فورلان، توانستند با کسب مقام چهارمی، خاطرات خوش گذشته های دور را دوباره زنده کنند.

بازيکنان کليدی
لوئیز سوارز و ادینسون کاوانی دو مهاجم تیم ملی اروگوئه، توانستند در چند سال اخیر این تیم را به استانداردهای بالای جهانی برسانند.

در پشت سر این زوج مرگبار در خط حمله اروگوئه، دیگو لوگانو در خط دفاعی قرار دارد که به همراه فرناندو موسلرا دروازه این تیم، زوج مطمئنی را در خط دفاع تشکیل داده اند.

با این حال، پس از فراز و نشیب هایی که این تیم برای صعود داشته است، تردیدی نیست که اسکار تابارز، سرمربی این تیم، ترکیب این را برای رقابت های نهایی در برزیل تغییر دهد.

سرمربی: اسکار واشنگتن تابارز

بهترين عملکرد در رقابت های فیفا
قهرمان جام جهانی ۱۹۳۰ که خود میزبان آن بودند، و ۱۹۵۰ در برزیل، قهرمان بازی های المپیک پاریس در سال ۱۹۲۴ و امستردام در سال ۱۹۲۸، نایب قهرمان جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال مالزی در سال ۱۹۹۷، مقام دوم جام جهانی فوتبال ساحلی سال ۲۰۰۶ در ریو دوژانیروی برزیل و نایب قهرمانی رقابت های جام جهانی زیر ۱۷ سال مکزیک در سال ۲۰۱۱.

ستارگان پيشين: هکتور اسکارونه، آنجل رومانو، روکه مسپولی، آلسیدس کیگیا، لادیسلائو مازورکیویچ، پدرو روکا، رودولفو رودریگز، هوگو دی لیون، کارلوس آلبرتو آگوئلرا، روبن سوسا، انزو فرانچسکولی و آلوارو رکوبا.

۱۴ ژوئن با کاستاريکا در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی فورتالزا
۱۹ ژوئن با انگلیس در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی سائو پائولو
۲۴ ژوئن با ايتاليا درساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی ناتال
XS
SM
MD
LG