لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

آرژانتين


گروه F در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
در آغاز بازی های مقدماتی جام جهانی، آرژانتين با برد ۴ بر يک در برابر شيلی شروع خوبی داشت، اما مقبال ونزوئلا بازی را واگذار کرد و با تساوی در برابر بوليوی، این تردید بوجود آمد که آیا سرمربی این تیم، «آلخاندرو سابه یا»، که در جام کوپا آمریکای ۲۰۱۱ هدایت این تیم را به عهده گرفت می تواند در این سمت باقی بماند یا خیر.

در هر حال تیم آرژانتین با برد ۲ بر ۱ در برابر کلمبیا خیلی زود به خودش آمد و باعث شد ۱۴ بازی بعد را بدون شکست پشت سر بگذارد و در پایان، درصدر جدول آمریکای جنوبی قرار بگیرد.

تیم ملی قوتبال آرژانتین با ۳۵ گل زده و ۱۵ گل خورده از مرحله مقدماتی انتخاباتی جام جهانی عبور کرد و مجوز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را گرفت.

سایر تیم های آمریکای جنوبی پشت سر آرژانتین، به عنوان تیم های بعدی به جام جهانی راه یافتند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
تیم ملی آرژانتین تاکنون چهار بار به فینال جام جهانی فوتبال راه یافته است و اولین آن در نخستین دوره بازی ها در سال ۱۹۳۰ در کشور اروگوئه بود که در نهایت بازی را با نتیجه ۴ بر ۲ به کشور میزبان واگذار کرد و نایب قهرمان شد.

حضور بازیکنان بزرگی چون ماریو کمپس و دیگو مارادونا در تیم ملی آرژانتین در سال ۱۹۷۸، روحیه این تیم را برای قهرمانی در خانه خودشان را دو چندان کرد و قهرمان آن مسابقات شد.

هشت سال بعد در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک برای بار دوم به قهرمانی جهان رسید و در نهایت در سومین حضور در فینال این رقابت ها در بازی های ۱۹۹۰ ایتالیا، با ضربه پنالتی دیر هنگام آندریاس برمه، جام قهرمانی را به آلمان واگذار کرد. از آن پس تیم ملی آرژانتین از مرحله یک چهارم نهایی صعود نکرده است.

بازيکنان کليدی
لیونل مسی، بازیکن نامدار باشگاه بارسلونای اسپانیا، که فیفا او را برای چهار سال پیاپی از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ به عنوان بهترین بازیکن سال انتخاب کرد، بی تردید شاخص ترین بازیکن تیم ملی آرژانتین است.

مسی که به هر افتخاری در فوتبال دست یافته است، می خواهد این بار با تیم ملی آرژانتین - که به طرز شگفت آوری در جام ۲۰۱۰ آفریقای ناکام ماند - کلکسیون افتخارات خود را کامل کند.

بازیکنان شاخص دیگری که او را در تیم ملی آرژانتین همراهی می کنند، کارلوس ته وز، خاویر ماسکرانو و آنگل دی ماریا هستند که همگی با تیم های باشگاهی خود در لیگ های اروپا در اوج هستند.

مربی: آلخاندرو سابه یا

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
قهرمان جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین و ۱۹۸۶ مکزیک.
قهرمان جام جهانی زیر ۲۰ سال ۱۹۷۹ در ژاپن، ۱۹۹۵ در قطر، ۱۹۹۷ در مالزی، ۲۰۰۱ آژانتین، ۲۰۰۵ در هلند و ۲۰۰۷ در کانادا.
قهرمانی در جام کنفدراسیون های فیفا در سال ۱۹۹۲ عربستان سعودی
قهرمانی فوتبال بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در آتن و سال ۲۰۰۸ در پکن.

ستارگان پيشين: دانیل پاسارلا، دیگو مارادونا، گابریل باتیستوتا، ماریو کمپس

مرحله اول گروهی بازی های آرژانتين
۱۵ ژوئن با بوسنی و هرزگوين در ساعت ۱۹:۰۰ بوقت محلی ريودوژانيرو
۲۱ ژوئن با ايران در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی بلو هوريزونته
۲۵ ژوئن با نيجريه در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی پورتو آلگره
XS
SM
MD
LG