لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

جام جهانی ۲۰۲۶ را «آمریکا-کانادا-مکزیک» مشترک برگزار می‌کنند: جام ۴۸ تیمی


روز چهارشنبه و یک روز قبل از آغاز رقابت جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، کشورهای عضو فیفا، «آمریکا-کانادا-مکزیک» را برای میزبانی مشترک جام جهانی ۲۰۲۶ برگزیدند.

«آمریکا-کانادا-مکزیک» در حالی میزبان جام جهانی ۸ سال دیگر شدند که این دوره جام جهانی قرار است با حضور ۴۸ تیم برگزار شود. در حال حاضر ۳۲ تیم در جام جهانی حضور دارند و رقابت سختی بین کشورها برای ورود به این رقابت ها وجود دارد.

آمریکا در سال ۱۹۹۴ میزبان جام جهانی بود و مکزیک هم در سالهای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۶ میزبانی این مسابقات را داشت. کانادا اولین بار است که میزبان جام جهانی می شود.

انتخاب میزبان جام جهانی همواره با انتقاداتی همراه بوده است. بخصوص جام جهانی دوره بعد در قطر. در سال ۲۰۱۰، فیفا این کشور را برای میزبانی جام جهانی برگزید اما بعد معلوم شد برخی مقام های ارشد فیفا کمک های مالی از قطر برای تسهیل این انتخاب دریافت کرده اند. این اولین جام جهانی در خاورمیانه خواهد بود.

از روز پنجشنبه ۲۴ خرداد، جام جهانی روسیه با بازی تیم ملی این کشور با عربستان سعودی آغاز می شود. در جام جهانی این دوره آمریکا جواز حضور نیافت و تیم ملی فوتبال ایران نیز در گروه ۲ با اسپانیا،‌ پرتغال و مراکش همگروه است. اولین بازی ایران با مراکش روز جمعه ۲۵ خرداد برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG