لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

روسيهچگونه به جام جهانی راه يافت
زیر سایه محبوبیت پرتغالی ها، روسیه آن تیمی نبود که در گروه F حوزه اروپا در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴، علاقمندان توقع داشتند که به مرحله نهایی جام جهانی صعود کند. اما این توقع، پس از شروعی عالی و برد مقابل اسرائیل و ایرلند شمالی، تغییر کرد و شاگردان فابیو کاپلو، با حفظ هماهنگی تیمی مطلوب، توانستند در مصاف با تیم محبوب پرتغال در مسکو، به لطف تک گل الکساندر کرژاکوف، پیروز میدان باشند.

برد شکننده ۱ بر صفر مقابل آذربایجان، چهارمین برد پیاپی از جهار بازی را برای روس ها رقم زد و از این مقطع به بعد بود که تیم ملی فوتبال روسیه بطور غیرقابل انتظاری افت کرد. در رقابتی شانه به شانه با پرتغال، شاگردان کاپلو چاره ای نداشتند غیر از برد خانگی مقابل اسرائیل و شکست دادن لوکزامبورگ؛ بعد از آن تنها گرفتن یک امتیاز از آذربایجان برای صعود کافی بود؛ کاری که از آن عهده آن برآمدند و صعود خود را به بازی های برزیل مسجل کردند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
روسیه در جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد، ۱۹۶۲ شیلی و ۱۹۷۰ مکزیک تا مرحله یک چهارم نهایی بالا رفت و در دوره اول، به تیم های میزبان برخورد کرد و با باخت در مقابل آنها، از بازی ها خداحافظی کرد و در دوره سوم هم توسط اروگوئه از دور رقابت ها حذف شدند.

این کشور بزرگ در شرق اروپا توانست در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس عملکرد بهتری داشته باشد و به لطف لئو یاشین، دروزاه بان اسطوره ای خود، و نیز مهاجم قدرتمند آن تیم، ایگور چیسلنکو، در صدر گروه خود قرار گرفتند و با برد مقابل لهستان صعود به مرحله نیمه نهایی، با نتیجه ۲ بر ۱ از آلمان غربی شکست خوردند و در بازی رده بندی هم با همان نتیجه از پرتغال شکست خوردند و به مقام چهارمی رقابت ها رسیدند.

در دوره آخری که در مرحله نهایی رقابت های جام جهانی فوتبال حضور داشتند، در سال های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲، در همان مرحله گروهی حذف شدند. تیم ملی فوتبال روسیه، بعد از آن نتوانست به رقابت های ۲۰۰۶ آلمان و ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی راه یابد.

بازيکنان کليدی
این تیم فعلی روسیه بر پایه خط دفاعی پولادین خود بنا شده است. ایگور آکینفیو دروازه بان این تیم، در طول بازی های انتخابی حتی یک دقیقه هم از بازی در تیم را از دست نداد و تنها ۵ گل در طول این مرحله وارد دروازه او شد. سرگئی ایگناشویچ هم در مقابل او، نبض خط دفاعی را دستان خود دارد. با این همه بزرگترین سرمایه فابیو کاپلو خط میانی آن تیم است، جایی که رومن شیروکوف و ویکتور فیزولین، زوج موفق باشگاه زنیت سن پترزبورگ، در آن قرار دارند.

شاید جای تعجب نباشد که گلزن برتر تیم، همان کرژاکوف باشد. هر چند همیشه از همان دقیقه اول به میدان نمی آمد، اما مهاجم باشگاه زنیت با زدن ۵ گل در مرحله انتخابی، جای خود را در آن تیم تثبیت کرد که مهم ترین آن را در مقابل پرتغال به ثمر رساند. این مهاجم مرگبار و بازیکن پیشین تیم اسپانیایی سویا، می تواند در برزیل کولاک به پا کند.

سرمربی: فابیو کاپلو

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
مقام چهارم در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان

ستارگان پيشين: یاشین، ادوارد استرلتسوف، اولگ بلوخین

مرحله اول گروهی بازی های روسيه
۱۷ ژوئن با کره جنوبی در ساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی کوريتيبا
۲۲ ژوئن با بلژيک در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی ريودوژانيرو
۲۶ ژوئن با الجزاير در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی کوريتيبا
XS
SM
MD
LG