لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

هلند


گروه B در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
در بازی های مقدماتی اروپا، هلند در گروه D قرار گرفت و با ۳۴ گل زده و ۲۸ امتياز به جام جهانی راه يافت. هلند از نظر امتياز با آلمان برابر شد، و اين دو تيم بطور مشترک در صدر همه تيم های اروپايی قرار گرفتند. تنها نقطه ضعفی که تيم ملی هلند از خود نشان داد، نتيجه مساوی ۲-۲ در برابر استونی بود. در بقيه بازی ها چنان پرقدرت پيش رفت که مثلا بازی چشمگيرش مقابل لهستان را با نتيجه ۸ بر صفر به پايان برد. تنها تيم آلمان توانست مجموعه گل های بيشتری در بازی های مقدماتی به ثمر رساند.

هلند سه بازی از چهار بازی اول خود در گروه D مرحله مقدماتی برابر ترکيه، لهستان و رومانی را به سادگی با پیروزی به پایان برد. شايد پيشروی اتوماتيک هلند به سوی برزيل، اگر بازی چهارم خود مقابل جمهوری کوچک «آندورا» را می باخت، دچار مشکل می شد، اما آن بازی را هم با پیروزی ۰-۲ پشت سر گذاشت. دو تيم هلند و ايتاليا، با ۹ امتياز اختلاف با رومانی، نخستين تيم های اروپايی بودند که صعودشان به جام جهانی ۲۰۱۴ قطعی شد.

پيشينه شرکت در جام جهانی
در جام جهانی سال ۱۹۷۴ با رهبری بی نظير مربی افسانه ای خود، رينوس ميشل، تيم ملی هلند و بازيکنان برتری همچون يوهان کرويف و يوهان نيسکنس، در آلمان غربی به مرحله نهايی رسيد، اما نتيجه آن بازی را به تيم ميزبان باخت. چهار سال بعد در آرژانتين، تاريخ دوباره تکرار شد و تيم هلند در بازی نهايی از تيم ميزبان با نتيجه ۳-۱ شکست خورد.

اما اين آخرين ناکامی هلندی ها نبود. آنها يک بار ديگر هم در جام جهانی سال ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی، خود را به مرحله فينال رساندند، و اين بار نزديک بود بخت يارشان شود، اما نتيجه مساوی ۰-۰ فقط تا دقيقه ۸۶ بازی ادامه پيدا کرد، و ۴ دقيقه به پايان بازی، که در آن صورت کار به زدن پنالتی می کشيد، آندرس اينیستا گلزن معروف اسپانيايی آرزوهای تيم هلند را برای بار سوم نقش بر آب کرد و ملی پوشان هلند بازی را با نتيجه ۱-۰ واگذار کردند.

بازيکنان کليدی
اضافه شدن روبن فن پرسی، يکی از بهترين و تکنیکی ترین بازيکنان خط حمله در جهان، اميد تازه ای به تيم هلند داده است. ون پرسی که در لیگ برتر انگلستان برای باشگاه منچستر يونايتد توپ می زند، با ۱۱ گل زده در صدر جدول نشسته است. اما بايد اذعان کرد که بازيکنانی مثل ژرمن لنز، که نقش کليدی در تيم دارد، و رافائل فن‌درفارت، در دستيابی به اين رکورد بی سابقه به او کمک کردند. آرین روبن نيز يکی از خطرناک ترين بازيکنان خط حمله است؛ و پدیده های نوظهوری مثل کوين استروتمن و داريل یانمات اکنون نقش های کليدی را در کناره ها ايفا می کنند.

مربی: لوئيس فن خال

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
مقام دوم در جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان، ۱۹۷۸ آرژانتين، و ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی. مقام دوم در جام جهانی فوتسال ۱۹۸۹، و رتبه سوم در بازی های المپيک مردان ۱۹۰۸ لندن، و آنتورپ (بلژيک) ۱۹۲۰. مقام سوم در جام جهانی فوتبال زير ۱۷ سال پرو در ۲۰۰۵.

ستارگان پيشين: يوهان کرويف، مارکو فن باستن، دنيس برکمپ

مرحله اول گروهی بازی های هلند
۱۳ ژوئن بازی با اسپانيا در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی سالوادور
۱۸ ژوئن بازی با استراليا در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی پورتو آلگره
۲۳ ژوئن بازی با شيلی در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی سائو پائولو
XS
SM
MD
LG