لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

مکزيک


گروه A در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
در پی پیروزی تاریخی مکزيک بر برزيل در المپيک لندن در سال ۲۰۱۲، کمتر کسی انتظار داشت که این تيم محبوب در مسیر صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با مشکل روبرو شود.

با اين حال، اين همان اتفاقی بود که افتاد، يعنی حتی نزديک بود تيم ملی مکزيک به اين بازی ها راه نيابد. با وجود وضعیت تثبيت شده مکزيک به عنوان يکی از تيم های مقتدر منطقه، مکزیکی ها تنها توانستند در دو بازی از مجموع ده بازی مرحله نهايی بازی های مقدماتی رقبايشان را شکست بدهند.

به دليل اين عملکرد ضعيف، سرمربی تيم، خوزه مانوئل دلاتوره، در سال ۲۰۱۳ برکنار شد و جايگزين او، مربی پرسابقه، ويکتور مانوئل بوستيچ، هدایت تيم ملی مکزیک را در دو بازی پايانی بدست گرفت.

باوجود پيروزی در بازی برگشت مقابل پاناما، تيم مکزيک تنها زمانی توانست در آخرين لحظه به برزيل راه يابد که تيم ايالات متحده توانست پاناما را در آخرين روز بازی ها شکست دهد.

بعد از آن ميگل هررا برای مربیگری تيم مکزيک دعوت شد و در پی کسب نتيجه مساوی در بازی رفت و برگشت در برابر نیوزیلند، با اتخاذ يک تصمیم رادیکال درباره انتخاب بازیکنان داخلی، توانست این تیم را بخوبی هدایت کند. استراتژی او بالاخره ثمر داد و ملی پوشان مکزيک توانستند با ۹ برد و سه باخت، برای پانزدهمين بار جواز حضور در بازی های جام جهانی را بگیرند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
در پنج جام جهانی گذشته، مکزیک در يک شانزدهم نهايی حذف شد. در دو جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی، اين آرژانتين بود که مکزيک را ناکام گذاشت. آن شکست ها برای طرفداران بيشمار اين تيم دردناک بود. مکزيک تنها دوبار، و هر دو بار در خانه (۱۹۷۰ و ۱۹۸۶) توانست به يک چهارم نهايی برسد.

بازيکنان کليدی
پس از رقابت های مقدماتی دردناک و پر از شکست، تغییرات متعدد در کادر رهبری و مربیگری و چارچوب های تاکتيکی، پیش بینی در مورد اين که ملی پوشان مکزيک در برزيل چگونه عمل خواهند کرد، آسان نيست.

تيم از نظر تعداد بازيکنان بين المللی، از سطح بالايی برخوردار است، که در صدر آنها خاوير چيکاريتو هرناندز، آندرس گواردادو، و جيوانی دوس سانتوس قرار دارند.
در چند ماه گذشته نشان داده شد که آخرین موج بازیکنان جوان نیز نيروی زیادی برای ارائه دارند. مهمترين اين جوانان قهرمان بازی های المپيک لندن، اوريبه پرالتا، رائول خيمنه، و کارلوس پنيا است.

مربی: ميگل هررا

بهترين عملکرد در مسابقات فیفا
برنده کاپ کنفدراسيون های فيفا در مکزيک ۱۹۹۹، برنده جام جهانی بازی های زير ۱۷ سال در پرو ۲۰۰۵

ستارگان پيشين: آنتونيو کارباخال، هوگو سانچز، خورخه کامپوس، کواتماک بلانکو

مرحله اول گروهی بازی های مکزيک
۱۳ ژوئن بازی با کامرون در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی ناتال
۱۷ ژوئن بازی با برزيل در ساعت۱۶:۰۰ بوقت محلی فورتالزا
۲۳ ژوئن بازی با کرواسی در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی رسيف
XS
SM
MD
LG