لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

ژاپن


گروه C در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
تيم ملی ژاپن از بازی های جام جهانی ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی با عملکرد قابل توجهی برگشت و پس از آن تحت مربيگری آلبرتو زاکرونی ايتاليايی، دو سال مبارزه سنگینی را در رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ پشت سرگذاشت. در آغاز اين رقابت ها، ژاپن نتايج چندان خوبی نداشت: به ازبکستان و کره شمالی باخت، اما بعد با بازیابی دوباره انگيزه خودش را بالا کشید.

با الهام از طلسم کیسوکه هوندا و رهبری امثال شینجی کاگاوا و شینجی اوکازاکی، صعود ژاپنی ها به مرحله چهارم موفقیت آمیز بود. دو پیروزی قاطعانه در ابتدای کار، آنها را در صدر گروه قرار داد: نخست پيروزی ۳ بر صفر مقابل عمان و بعد شکست سخت عمان با نتيجه ۶ بر صفر. اگر چه ژاپن دربرابر استرالیا به تساوی ۱-۱ دست يافت، اما شکست های عراق و عمان تيم زاکرونی را در آستانه صعود و در راه برزيل قرار داد.

شکست غيرمنتظره از اردن (۲-۱) کمی در کار ژاپن تاخير ايجاد کرد، اما آنها مقابل استراليا مصمم ظاهر شدند و به تساوی ديگری دست يافتند (۱-۱) که به آنها به اندازه کافی امتياز داد که راهی برزیل شوند. اين پنجمين حضور ژاپن در بازی های جام جهانی محسوب می شود.

پيشينه شرکت در جام جهانی
ژاپنی ها در نخستين حضورشان در جام جهانی نتوانستند به انتظاراتی که داشتند برسند، و با سه شکست متوالی در مرحله گروهی به خانه بازگشتند. با این حال، در جام جهانی ۲۰۰۲ که به همراه کره جنوبی ميزبانی بازی ها را بر عهده داشتند، و اين نخستين بار بود که جام جهانی در آسيا برگزار می شد، با عبور توفانی از مرحله گروهی که در آن روسیه، بلژیک و تونس بودند، تاريخ ساز شدند. اما در اين مرحله با اختلاف يک گل به ترکيه (که در آن سال در نهايت به مقام سوم دست يافت) بازی را واگذار کردند. ژاپنی که به اوج رسیده بود اما، در بازی های ۲۰۰۶ آلمان، و با کسب تنها يک امتياز در مرحله گروهی، به زمين خورد.

ملی پوشان ژاپن اين شکست را در بازی های ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی به خوبی جبران کردند و با شکست تيم های توانمندی نظير کامرون و دانمارک از مرحله گروهی عبور کردند. آنها در مرحله بعد حتی نزديک بود بر پاراگوئه نيز غلبه کنند، آن هم دربازی ای که حتی در وقت اضافی بدون گل بود و پاراگوئه تنها با اختلاف ضربه پنالتی توانست ژاپن را از ادامه بازی ها محروم کنند.

بازيکنان کليدی
از بازی های جام جهانی ۲۰۱۰ به اين طرف، بخصوص با درخشش در جام ملت های آسيا، رهبری کیسوکه هوندا مسجل شد، چون اين هافبک زبر و زرنگ و تيزهوش به خوبی توانست جای خالی هيده توشی ناکاتا و شونسوکه ناکامورا را پر کند.

رهبری خط حمله را شینجی کاگاوا و شینجی اوکازاکی برعهده دارند که در بازی های انتخابی به عنوان بهترین گلزن های این تیم شناخته شدند. موتور اصلی تیم در میانه میدان در کنار هوندا، یاسوهیتو اندو است، در حالی که مدافع شالکه و آتسوتو اوکيدا مدافعان کلیدی تيم هستند.

مربی: آلبرتو زاکرونی

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی:
مقام سوم در مسابقات فوتبال مردان در بازی های المپيک ۱۹۶۸ مکزيکوسيتی، مقام دوم در جام جهانی زير ۲۰ سال در ۱۹۹۹ نيجريه، مقام چهارم در جام جهانی زير ۱۷ سال در ۲۰۱۱ مکزيک.

ستارگان پيشين: کازويوشی ميورا، شونسوکی ناکامورا، هيدتوشی ناکاتا

مرحله اول گروهی بازی های ژاپن
۱۴ ژوئن با ساحل عاج در ساعت ۲۲:۰۰ بوقت محلی رسيف
۱۹ ژوئن با يونان در ساعت ۱۹:۰۰ بوقت محلی ناتال
۲۴ ژوئن با کلمبيا در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی کوريتيبا
XS
SM
MD
LG