لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

ساحل عاج


گروه C در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
ساحل عاج توانست با ۴ پيروزی در ۶ بازی، به سادگی از مرحله گروهی بازی های مقدماتی عبور کند؛ نتيجه ای هم که به دست آورد بد نبود، ۵ گل خورده در مقابل ۱۵ گل زده، و تنها امتيازی که از دست داد از دو تساوی مقابل جدی ترین رقيبش، مراکش، بود. اما با صعود سنگال به مرحله بعد، که انرژی تازه ای هم پيدا کرده بود، بازی های رفت و برگشت مرحله پلی آف دشوارتر شد. سنگالی ها در ۷۵ دقيقه نخست بازی ۳ بر ۲ جلو بودند و تصور بر اين بود که ساحل عاج شکست خواهد خورد، اما گل ديرهنگام سالومون کالو نتيجه را به تساوی کشاند، و همین باعث شد تيم ساحل عاج برای سومين بار به جام جهانی راه یابد.

پيشينه شرکت در جام جهانی
شايد دليل اين که ساحل عاج تاکنون نتوانسته از مرحله گروهی بازی های جام جهانی صعود کند اين باشد که در قرعه کشی های تعيين گروه ها، بدشانسی آورده است.

در سال ۲۰۰۶، نخستين دوره ای که تیم ملی فوتبال ساحل عاج به بازی های جام جهانی راه يافت، اين تيم در گروه C قرار گرفت که هم گروه هايش آرژانتين، هلند و صربستان و مونتنگرو بودند. آنها در آن سال و چهار سال بعد، که با برزيل و پرتغال و کره شمالی افتاده بودند، سوم شدند.

بازيکنان کليدی
ساحل عاج برخی از بزرگترین استعدادهای فوتبال در آفریقا را داراست. مهاجمان آن تیم، دروگبا و سالومون کالو خط حمله توانمندی را شکل داده اند؛ در حالی که دیدیه زوکورا و یحیی توره، نقش کلیدی در میانه میدان دارند. بازیکنان کناری تیم از هر دو سمت می تازند و خط دفاع آن تیم هم متشکل از بازیکنانی مانند امانوئل ابوئه و کولو توره است که کوله باری از تجربه را با خود دارند.

مربی: صبری لاموچی

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی:
مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۰۶ در آلمان و ۲۰۱۰ در آفريقای جنوبی. مقام سوم در جام جهانی زير ۱۷ سال در ۱۹۸۷ در کانادا، و مقام چهارم جام کنفدراسيون های فيفا در ۱۹۹۲ در عربستان سعودی.

ستارگان پيشين: لوران پوکو، يوسف فوفانه، جوئل تی هی

مرحله اول گروهی بازی های ساحل عاج
۱۴ ژوئن با ژاپن در ساعت ۲۲:۰۰ بوقت محلی رسيف
۱۹ ژوئن با کلمبيا در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی برازيليا
۲۴ ژوئن با يونان در ساعت ۱۷:۰۰ بوقت محلی فورتالزا
XS
SM
MD
LG